LAYİHƏLƏR UĞURLA İCRA EDİLİR
Ölkəmizidə biznes-muhitin inkişaf etməsi üçün güclu sənaye infrastrukturu və ilk növbədə  dayanıqlı enerji sisteminin olması lazımdir. Məhz bu istiqamətdə enerjisistem üzrə həyata keçirilən layıhələrdən yekunlaşmaqda olanı da var, davam etməkdə olanı da.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı İda­rəsindən SC-in Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, yeni generasiya güclərinin yaradılması və mövcud olanların gücünün artırılması istiqamətində tədbirlər davam etdirilir. Ötən il ərzində ən mühüm tədbirlərdən biri “Şimal Elektrik Stansiyası”nda 409 meqavat gü­cündə ikinci buxar-qaz qurğusunun tikintisi - “Şimal-2” layihəsinin icrasının daha da sürətləndirilməsidir. Bu layihənin reallaşdırılması ilə Bakı şəhəri, Bakıətrafı kəndlər, Abşeron yarım­adası, ümumilikdə isə enerjisis­temin dayanıqlığı daha da artırılmış olacaqdır. Hazırda gücü 409 MVt olan “Şimal-2” Buxar-Qaz Elektrik Stansiyasının tikintisi müəyyən edilmiş qrafikə uyğun davam etdirilir. Layihə  çərçivəsində “Şimal-1” və “Şimal-2” elektrik stansiyaları üçün yeni soyutma sisteminin, 220 və 110 kilovoltluq  yarımstansiyaların, dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması sisteminin qurulması nəzərdə tutulur. Stansiyanın 2015-ci ildə istismara verilməsi planlaşdırılır.
Mühüm əhəmiyyəti ilə seçilən hadisələrdən biri - Lerik və Yardımlı rayonlarının daha da dayanıqlı enerji təchizatı layihəsi üzrə gücü 16,5 MVt olan elektrik stansiyasının tikintisi başa çatmaq üzrədir. Stansiyanın cari ildə istismara verilməsi nəzərdə tutulur.
İqtisadi rayonlar üzrə kiçik su elektrik stansiyalarının tikintisi prioritet layihələr sırasındadır. Ənənəvi enerji növləri ilə yanaşı, ölkənin hidropotensialından daha səmərəli istifadə olunması  istiqamətində bir çox layihələr başa çatdırılıb, bəzi layihələr üzrə isə işlər qrafikə uyğun davam etdirilir. Belə ki, 3,3 MVt-lıq “Göyçay-1” və 1,5 MVt-lıq “Balakən-1” su elektrik stansiyaları istismara tam hazırdır və bu stansiyalarda test rejimində elektrik enerjisi istehsal edilir. Gücü 1,6 MVt olan “İsmayıllı-2”, gücü 0,3 MVt olan “Astara-1”, ümumi gücü 3,6 MVt olan “Oğuz-1”, “Oğuz-2” və “Oğuz-3” su elektrik stansiyalarının tikintisi başa çatmaq üzrədir. Kiçik SES-lərin mərhələli şəkildə istismara verilməsi nəzərdə tutulur. Bu stansiyalarda istehsal olunan enerji sistemə ötürülməklə müvafiq olaraq yaxınlıqda yerləşən bir sıra yaşayış məntəqələrinin enerji təchizatı daha da yaxşılaşacaqdır.
Su elektrik stansiyalarının po­ten­sialının yaxşılaşdırılması istiqamətində də zəruri tədbirlər reallaşdırılır. Bu işlər əsasən respublikamızın qərb bölgəsində yerləşən 400 meqavat gücündə “Min­gəçevir” və 16,5 meqavat­lıq “Var­vara” su elektrik stansiyalarında aparılır. Məqsəd bu nur mənbələrinin layihə gücünə çatdırılması və istismar müddətlərinin artırılmasıdır.
Xatırladaq ki, ən müasir texnologiyalara əsaslanan yeni energetika obyektlərinin inşa edilməsi, yeni generasiya güclərinin işə salınması nəticəsində Azərbaycan nəinki özünün elektrik enerjisinə olan tələbatını tam ödəməyə nail olmuş, eyni zamanda bölgədə elektrik enerjisi ixracatçısı mövqeyinə çıxmaq imkanları əldə etmişdir.  Hazırda respublikanın elektrik enerjisi sisteminin ümumi generasiya gücü 6300 meqavatdan artıqdır və Azərbaycan artıq qonşu dövlətlərin elektrik enerjisi təhlükəsizliyində mühüm rol oynayır.

THE PROJECTS ARE SUCCESSFULLY IMPLEMENTED
Industrial infrastructure and business environment for the development of sustainable energy systems must be in the first place. The power supply system is carried out in this direction, which concluded that happening.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC, the creation of new generating capacity is currently measures to increase the capacity of existing ones. One of the most important events in the last year, "Shimal PP" in the construction of combined-cycle 409 MW, the second power - "Shimal 2" further accelerate the implementation of the project. Through this project, Baku, Baku villages, Absheron Peninsula, will be increased stability in general energy system. At 409 MW, "Shimal 2" combined cycle power plant construction continues in accordance with the schedule established. The "Shimal-1" and "Shimal-2", a new cooling system for power plants, 220 and 110 kV, desalination planned. The station is expected to be commissioned in 2015.
One of the critical importance of selected events - Yardimli plan and a more stable supply capacity of 16.5 MW power plant construction project is nearing completion. The station is expected to be commissioned this year.
Economic areas is one of the priority projects for the construction of small hydropower plants. In addition to traditional forms of energy, the use of more efficient completed many projects, some projects are completed according to schedule. Thus, the 3.3 MW "Goychay-1" and 1.5 MW "Balakan-1" hydroelectric power station, and it is completely ready for operation of power plants is in test mode. 1.6 MW "Ismayilli-2", 0.3 MW of power "Astara-1", with a total capacity of 3.6 MW, "Oguz-1", "Oguz-2" hydropower "Alex-3" Construction of the station is nearing completion. Small hydro power plants will be put into operation in several stages. The energy of the system by transmitting stations according to the number of nearby settlements will further improve nutrition.
The implementation of the necessary measures to improve potential HPP. It is located in the western part of the country, according to the 400-megawatt "Mingəcevir" and 16,5 MV "Varvara" hydro-electric power stations is underway. The aim is to increase the duration of the light source to project its power and performance.
Recall that the new energy facilities to be built on the basis of the most modern technologies, not only as a result of the launch of new generating capacity to meet its energy needs have been met, as well as exporter of electricity in the region managed to get out. Currently, the total generating capacity of 6,300 MW of electric power system and plays an important role in ensuring the safety of excess electricity to neighboring countries.