YENİDƏNQURMA VƏ TƏMİR İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
Ötən il “Xaçmaz” REŞ-in xidməti ərazisində yerləşən yarımstansiyalarda, elektrik verilişi xətlərində (EVX) yenidənqurma və böyük həcmdə cari, əsaslı və orta təmir  işləri aparılmışdır. Belə ki, təlabatçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə 330 KV-lik Xaçmaz və Dərbənd, 110 kV-lik 1-ci – 7-ci “Xaçmaz” hava xətlərində (HX), “Çarxı”, 1-ci və 2-ci “Qusar” və digər, 35 kV-lik HX-lərində əsaslı təmir qrafikinə uyğun olaraq 150 km məsafədə təmir işləri aparılmış, ümumilikdə 1600-dən artıq izolyator yenisi ilə əvəzlənmiş və metal dayaqların açılmış 100-metrə yaxın künclükləri bərpa edilərək onların konustruksiyalarının dayanıqlığı möhkəmləndirilmişdir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, perspektiv inkişafla əlaqədar olaraq 110 kV-lik “Qusar” yarımstansiyasından eyni adlı 35 kV-lik yarımstansiyanı qidalandıran yeni 35 kV-lik iki dövrəli hava xəttinin (6 kilometrə yaxın) tikintisi işləri aparılmışdır. Hazırda həmin EVX-nin kabel xətti ilə çəkiləcək hissəsində işlər davam etdirilir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 35 kV-lik “Quba-Qusar”  və “Qonaqkənd” HX-lərində aparılmış təmir işləri zamanı dayaqlar təmir edilmiş və bir neçə dayaq dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda sözügedən gərginlikli “Əcəxur” hava xəttinin yenidənqurulması və  dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi ilə əlaqədar ağac dayaqlar metal dayaqlarla əvəz edilərək, 8 ədəd anker və 13 ədəd aralıq dayaq olmaqla, ümumilikdə 21 ədəd dayaq quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik 1-ci və 2-ci “Quba” HEVX-nin 5-ci “Xaçmaz”  hava xəttinə giriş-çıxışla birləşdirilməsi ilə əlaqədar yenidənqurma işləri aparılmışdır.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, qarşıdan gələn yaz fəsli ilə əlaqədər burada bir sıra qabaqlayıcı tədbirlər yerinə yetirilib. Yaz aylarında sel daşqınları ilə əlaqədar bütün çay yataqlarının yaxınlığından keçən xətlərin dayaqları yoxlanılıb və dibi bərkidilib.
Onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən və nəzərdə tutulmuş tədbirlər planı  müntəzəm xarakter daşıyır və bu kimi tədbirlər ölkə enerjisisteminin stabil və dayanıqlı iş rejiminin qorunmasında mühüm amillərdəndir.

RECONSTRUCTION AND REPAIR MEASURES ARE IMPLEMENTED
Reconstruction and capital, maintenance repair measures were implemented at s/s and TL of "Khachmaz" REN during last year. So, in order to improve nutrition and Derbend subscribers worth 330, 1st 110 kV - 7 "Khachmaz" line (TL), "wheel", the 1st and 2nd "Hussar" and others, 35 kV TL capital and maintenance is carried out in accordance with the schedule of 150 km, more than 1,600 of the insulator and metal bearings have been replaced by new ones started 100 m stability was restored and strengthened them.
"Taking into account" in the Department of Electrical JSC Joint Stock Company has been informed of the release, and he said that, with regard to the future development of the 110 kV "Hussar" substation feeding of the same name, the new 35 kV, 35 kV double circuit overhead (6 km) Construction work has been completed. Currently, the cable will be laid on the part of the work is underway.
According to the source, 35 kV "Shaki" and "Gonagkend" TL stands during the reconstruction works have been repaired or replaced by a few props. At the same time, "Ajakhur", to restore and strengthen the stability of the overhead line on wooden benches were replaced with metal, 8 anchors and intermediate support 13 comprises 21 towers installed. Along with all the 1 110 kV and 2nd 5th "Guba" OHL Access "Khachmaz" air line reconstructed in connection with the merger.
According to the source, it should be noted that in light of the upcoming spring season, some measures have been carried out here. During the summer months due to the flooding of fields in the vicinity of the river bottom lines examined and fixed base.
It should be noted that the action plan is developed and implemented as a regular character and actions of state power is an important factor in maintaining a stable and reliable operation.
Finally, it should be noted that the protection and safety of strictly observed rules. Different climate and terrain of service for staff are some risks. With this in mind, before any transaction trained technicians and workers are provided with the necessary protection.