YARIMSTANSİYALARIN YÜKGÖTÜRMƏ İMKANI ARTIRILMIŞDIR
Mövcud şəbəkənin yenidən qurulması istiqamətində əməli addımlar atılır. Ötən ildə də yeniləşdirmə tədbirləri çərçivəsində müasir tələblərə cavab verən dayaqlar basdırılmış, naqillər təzələnmiş, transformatorlar daha güclü və yüksək keyfiyyətliləri ilə əvəzlənmişdir.
Avadanlıqlardakı çatışmamazlıqların müəyyənləşdirilib aradan qaldırılması üçün 1400-ə yaxın 6-500 kV-luq transformator və avtotransformator, 1900-a yaxın yağ açarı, 3150-dən artıq boşaldıcı, 1050 ədəd gərginlik və cərəyan transformatorlarında  proflaktik sınaq-yoxlama işləri aparılmışdır.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki,  sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Daşburun” yarımstansiyasında (YS) 10 MVA transformator 16 MVA ilə  əvəz edilmiş, YS-nin 110 kV açıq paylayıcı quruluşu da (APQ) yenidən quraşdırılmış, qısaqapayıcılar sxemdən çıxarılaraq  2 ədəd 110 kV-luq yağ açarı ilə əvəz olunmuşdur. 110 kV-luq “Puta” YS-da 31,5 MVA transformator 40 MVA ilə, “Xındırıstan” YS-da 1 və 2 saylı 25 MVA transformator 40 MVA ilə -110 kV-luq “Xudat” YS-da 16 MVA transformator  25 MVA ilə, 35 kV-luq “Xam Torpaq” YS-da 1,8 MVA transformator 4,0 MVA ilə, “Dostluq” YS-da 4,0 MVA transformator 6,3 MVA ilə, “Əlinəzərli” YS-da 1,8 MVA  transformator 4,0 MVA ilə, “Çaylı” YS-da 1,8 MVA transformator 2,5 MVA ilə, “99 saylı” YS-da 1,8 MVA transformator  4,0 MVA ilə əvəz olunmuşdur.
Qeyd edək ki, yarımstansiyalarda movcud transformatorların daha güclüsü ilə əvəzlənməsi işləri 110 kV-lik “Ceyranbatan”,  “Siyəzən Broyler”,  35 kV-lik “Alıuşağı”, “Qazax”,  “Hacıməlik” və digər yarımstansiyalarda da həyata keçirilmişdir. Ümumiyyətlə isə, mövcud yarımstansiyalardakı transformatorların daha güclüləri ilə əvəz edilməsi nəticəsində YS-in gücü 178,9 MVA artırılmışdır.
Mənbə onu da bidirdi ki, ötən il bəzi yarımstansiyalarda müasir tipli avadanlıqların quraşdırılması da diqqət mərkəzində saxlanılmışdır. Belə ki, 330 kV-luq  ”Yaşma” YS-da 2 dəst 330 kV-luq, 1 dəst 220 kV-luq, 4 dəst 110 kV-luq gərginlik məhdudlaşdırıcısı quraşdırılmışdır. 220 kV-luq “S. Qovşağı” YS-da 3  ədəd 110 kV-luq yağ açarı eleqaz aşarla əvəz olunmuşdur. 110 kV-luq “Cavad” YS-da 1 dəst 110 kV-luq güc transformatoru quraşdırılmış, 1 saylı 10 MVA transformatorun 110 kV tərəfində  1 ədəd 110 kV-luq yağ açarı, 1 dəst cərəyan transformatoru quraşdırılmış, mühafizə, avtomatika və idarəetmə dövrələri yığılmaqla yarımstansiya yenidən qurulmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, analoji işlər 110 kV-luq “Sumqayıt-3”, “Cihazlar” və digər YS-lərdə də həyata keçirilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, 35-500 kV-luq yarımstansıyalarda təmir işləri təsdiq olunmuş qrafikə uyğun aparılmış və təmir qrafikinə uyğun olaraq, 3300-ə yaxın transformator, 35-500 kV-luq   20 ədəd eleqaz açarı, 2250-ə yaxın yağ açarı əsaslı və cari təmir edilmişdir. 105-dən artıq transformator və  KTM quraşdırılmışdır. 50-yə yaxın transformator daha güclüsü ilə  dəyişdirilmişdir.

POSIBILITIES OF S/S ARE INCREASED
Important steps are taken in the line of reconstruction of available network. To take practical steps for the reconstruction of the existing network. Last year, as part of the update, which is very modern embedded in the stands, cables replaced, transformers replaced by a more powerful and high quality.
About 1400 equipment to remove deficiencies identified 6-500 kV transformers and transformers, oil circuit breakers, close to 1900, more than 3150 relaxant, 1050 units of current and voltage transformers were tested checkups.
According to the information given by Electric Energy Transmission of Department of "Azerenergy" JSC, and he said that this period of 110 kV "Dashburun" with (DMD) 16 MVA to 10 MVA was replaced YS in the distribution of 110 kW (AUC), re-established, deleted 2 connectors  scheme was replaced by the MV-110 kV. 110 kV "Puta" 31,5 MVA transformers of 40 MVA YS, YS-25 MBA "Khindiristan" to number 1 and 2 of 110 kV 40 MVA "used" in the MBA 16 YS-25 With MVA, 35 kV "raw land" in OS 4.0 MVA with 1,8 MVA "Dostlug" in OS 6.3 MVA with 4,0 MVA, "Alinazarli" YS-1, MVA 8 with 4.0 MVA, "Tea" in OS 1.8 MVA with 2,5 MVA, "№ 99" in OS 1.8 MVA was replaced by 4.0 MVA.
It should be noted that the existing substation transformers of 110 kV and replace it with a more powerful "Jeyranbatan", "Siazan Broiler" 35 kV "Alıushaghı", "Gazakh", "Hajimelik" was performed in other substations. In general, must be replaced by a more powerful transformers s/s  increased capacity 178.9 MW.
As the source noted also said that last year the focus  was on some substations to install modern equipment. Thus, the 330 kV "Jasper" in YS 2 sets of 330 kV, 220 kV range of 1, 110 kV voltage limiters installed in 4 sets. 220 kV "S. Junction" in YS-3 was replaced oil circulation kV circuit 110. The 110 kV "Javad" YS-1 set of 110 kV power transformers installed in the side of the No. 1 1 x 10 MVA 110 kV circuit transformer oil 110 kV, 1 set of built-in current transformers, protection, automation and control circuits reconstructed substation.
It should be noted that these studies of 110 kV "Sumgait-3", "Jihazlar" and the other was carried out at YS.
Finally, it should be noted that the substations 35-500 kV and maintenance and repair is carried out in accordance with the schedule in accordance with the approved schedule, almost 3300 transformers 35-500 kV circuit breaker 20, 2250, near the oil circulation through and have been renovated. Transformers and installed more than 105 KTM. 50 transformers were replaced with more powerful.