DAYANIQLIQ DAHA DA MÖHKƏMLƏNDİRİLİB
Bakı şəhəri və regionların elektrik təchizatı dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində ötən il ərzində həyata keçirilmiş tədbirlərlə əlqədar görülmüş işlər barəsində “Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 500 kV-luq “Abşeron” yarımstansiyasında (YS) 330 kV-luq paylayıcı quruluşda (PQ) gücü 3x133 MVA avtotransformatorlar quraşdırmaqla, YS-nin 220 kV-luq tərəfinin yenidən qurulması layıhələri üzrə tikinti işləri davam etdirilir. Eyni zamanda 110 kV-luq “Suraxanı” YS-da köhnə yağ açarlarının eleqaz açarlarla əvəz edilməsi, digər elektrik avadanlıqlarının dəyişdirilməsi ilə yarımstansiyanın tamamilə yenidən qurulması işləri başa çatdırılmışdır.
Yeri gəlmişkən, 220 kV-luq gücü 3x250 MVA “Böyük Şor” YS-nın, uzunluğu 135 km 220 kV-luq ikidövrəli “Cənub ES-Səngəçal YS - Böyük Şor YS”, uzunluğu 45 km 220 kV-luq birdövrəli “Abşeron YS - Böyük Şor YS” və uzunluğu 14 km 220 kV-luq ”Zabrat YS - Sumqayıt ES” hava xəttinin “Böyük Şor” YS-na giriş-çıxış hava xəttinin tikintisi infrastruktur layihələri üzrə tikinti işləri isə davam etdirilir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, Bakı şəhəri və onun ətraf rayonlarının elektrik enerjisi təchizatında müstəsna əhəmiyyət kəcb edən 220 kV-lik “Müşfiq” yarımstansiyasında 110 kV-luq açıq paylayıcı quruluşda (APQ) ayrıcıların yenisi ilə əvəz edilməsi işlərinə başlanılmışdır və bu işlərin cari ilin oktyabr ayının sonuna kimi tamamlanması planlaşdırılır. “Zabrat” YS-də isə 35 kV-luq APQ-də yenidənqurma işləri aparılmış, 110 kV-luq “8-ci km” YS-nın 10 kV-luq QPQ-nin tam yenidən qurulması işlərinə başlanılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-luq “Puta” YS-da 1-ci, 2-ci “BDÖZ” hava xətləri yeni yuvalara köçürülmüş, 1 ədəd 35 kV-luq yağ açarı vakuum açarla dəyişdirilmiş və akkumulyator batareyaları yenisi ilə əvəz olunmuşdur.
Mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən dövrdə 330 kV-luq “İmişli “YS-da 10 kV-luq QPQ yenisi ilə əvəz olunmuşdur. 35 kV-lik gücü 2x4,0 MVA “Alunit” YS-da tikinti-quraşdırma işləri tamamlanmaq üzrədir. “Quzanlı-1” və “Quzanlı-2” YS-da isə 2 ədəd 35 kV-luq yağ açarları eleqaz açarla əvəz olunmuşdur. Eyni zamanda gücü 4 MVA olan “Şirvan” YS-sı tikilib istifadəyə verilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-luq “Dübəndi” YS-da yağ açarları eleqaz açarlarla əvəz olunmuş və güc kabelləri dəyişdirilmişdir.
Ümumiyyətlə, sözügedən dövrdə yeni YS-ların tikilib istifadəyə verilməsi nəticəsində onların 673 MVA-dan artıq yükgötürmə imkanı artırılmışdır.

STABILITY WAS MUCH MORE INCREASED
Strengthening the stability of power supply of Baku and regions of the work done in relation to measures taken during the past year "Azerenergy" JSC to the Department of the company electric company in accordance with the information of the press, 500 kV "Absheron" S (DMD) switch 330 kV (PQ) Auto transformers installed Power 3x133 MVA, 220 kV side YS reconstruction projects are under construction. At the same time, 110 kV "Suraxanı" YS-in replacement of old oil circuit breakers and other electrical equipment, changing the complete reconstruction of the substation.
By the way, 3x250 MVA, 220 kV power "Boyuk Shore" length ES 135 km of 220 kV conductors "Southern ES-Sangachal YS - YS Big Shore", length 45 km one circuit 220 kV "Absheron YS - YS Big Shore" and the length of 14 km of 220 kV "environmental YS - Sumgait ES" TL "Beach" access YS off-air for the construction of infrastructure projects are under construction.
According to a source, the power supply of Baku city and its surrounding areas 220 kV critical importance of replacing "M." open substation 110 kV switchyard (AUC) disconnectors was launched in October this year, and it works to be completed by the end of the month. "Nearest" YS-yard on the reconstruction of 35 kV, 110 kV "8 km" YS-10 kV switch yard complete reconstruction began. Along with all the 110 kV "Puta" s/s. In the 1 st, 2 nd, "BDOZ" air lines are translated into new slots, CF 1 x 35 kV was changed and replaced with new batteries.
The source also said that the period of 330 kV "Imishli" Switch YS-10 kV yard has been replaced with new ones. 2x40 MVA, 35 kV power "Alunit" in YS construction work is nearing completion. "Guzanly-1" and "Guzanly-2" in the circuit breaker 2 YS-35 kV have been replaced by fat. At the same time, the power of 4 MW were built "Shirvan» YS-six. Along with all the 110 kV "Dubandi" YS-in circuit breakers for replacement of oil circuit breakers and power cables were replaced.
In general, construction and commissioning of the new YS-673 MVA power as a result of increased access.