ANIM TƏDİIRİ KEÇİRİLDİ
Bu gün “Azərenerji” ASC-də Xocalı soyqırımının iyirmi üçüncü ildönümü ilə əlaqədar olaraq  “Xocalı soyqırımı-XX əsrin faciəsidir” mövzusunda tədbir keçirildi.
Tədbir iştirakçıları ilk növbədə Xocalı soyqırımını əks etdirən foto sərgi ilə tanış oldular. Daha sonra tədbir Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlandı.
Tədbirdə çıxış edənlər azərbaycanlıları tarixi torpaqlarından qovub çıxarmaq, bu ərazilərdə "böyük Ermənistan" yaratmaq xülyası erməni millətçilərinin uzun illər ərzində həyata keçirdikləri təcavüz və etnik təmizləmə siyasətinin tərkib hissəsi olduğunu, hələ 1905–1907-ci, 1918–1920-ci, 1948–1953-cü illərdə Qafqazda öz tarixi ərazilərində etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinə məruz qalan yüz minlərlə azərbaycanlının kütləvi surətdə qətlə yetirilməsini, öz torpaqlarından deportasiya edilmələrini diqqətə çatdıraraq bildirdilər ki, bu il Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin 27 ili tamam olur.
O da qeyd edildi ki, 1988-ci ilin fevralından ermənilərin Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi çağırışları ilə başlanan nümayişlərinə keçmiş SSRİ rəhbərliyi tərəfindən zəruri tədbirlər görülməməsi qısa müddət ərzində Dağlıq Qarabağ ərazisində və ətraf rayonlarda azərbaycanlıların yurd yerlərinin yandırılması, əhalisinin qətlə yetirilməsi ilə nəticələndi. O cümlədən erməni millətçiləri Kərkicahan, Malıbəyli, Quşçular, Qaradağlı kəndlərində qətliamlar törətdilər. Natiqlər 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalı şəhərində erməni silahlı birləşmələrinin keçmiş sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayı ilə birgə törətdiyi cinayəti müharibələr tarixində bənzəri olmayan hadisə olduğunu, bu soyqırım aktı nəticəsində bəzi ailələrin bütünlüklə məhv edildiyini, mülki əhalinin görünməmiş qəddarlıqla qətlə yetirildiyini, əsir götürülənlərə amansız işgəncələr verildiyini də qeyd etdilər.
Onu da qeyd etdilər ki, bu soyqırım erməni millətçilərinin yüzilliklər boyu türk və Azərbaycan xalqlarına qarşı apardığı soyqırımı və etnik təmizləmə siyasətinin davamıdır.
Çıxış edənlər ermənilərin bu dəhşətli qırğınla Azərbaycan xalqının mübarizə əzmini qıra bilmədiyini, onu tarixi torpaqlarımızın işğalı faktı ilə barışmağa məcbur etmək istəklərinin baş tutmadığını, Ermənistanın bu gün də davam edən hərbi təcavüzü ilə üz-üzə qalmış Azərbaycan, ermənilər tərəfindən uydurulmuş “Dağlıq Qarabağ problemi”, o cümlədən XX əsr dünya tarixinin ən qəddar soyqırımı aktı olan Xocalı faciəsi haqqında tarixi həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində əsası Ulu Öndər tərəfindən qoyulmuş siyasi kursun Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev tərəfindən davam etdirildiyini də vurğuladılar. O da xüsusi qeyd edildi ki, Dövlət başçımız dünyanın nüfuzlu tribunalarından səslənən çıxışlarında terrorla mübarizə aparan beynəlxalq birliyin bu məsələdə ikili standartlara yol verməsinə qətiyyətlə etirazını bildirmiş və Avropa Şurasında ilk dəfə olaraq Ermənistanın təcavüzkar tərəf kimi tanınmasına nail olmuşdur. Bunun nəticəsidir ki, Dağlıq Qarabağı və Azərbaycanın daha 7 rayonunun Ermənistanın işğal altında saxlaması faktı Avropa Şurası Parlament Assambleyasının  rəsmi sənədlərində öz əksini tapmışdır.
Eləcə də Xocalı soyqırımının dünyada tanıdılması üçün Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə aparılan məqsədyönlü işlər də xüsusi qeyd edildi.

MEMORY CEREMONY WAS HELD
Today, the twenty-third anniversary of Khojaly genocide was held in"Azerenergy" JSC. First of all, the participants got acquainted with the exhibition dedicated to the genocide in Khojaly. At the end of 1 minute of silence in memory of the victims of the genocide began.
Speakers at the event, the expulsion of Azerbaijanis from their historical lands in these areas, "Great Armenia" Armenian nationalists to create a dream for many years as part of the policy of aggression and ethnic cleansing carried out, but in 1905-1907, 1918-1920, 1948-1953 - their historical territories in the Caucasus, ethnic cleansing, genocide and mass murder of hundreds of thousands of people who are exposed to, be expelled from their lands noted that this year, the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict turns 27.
It was noted that the Armenians of Karabakh to Armenia in February 1988 began calling for a demonstration of the Soviet leadership, the necessary measures are not taken within a short period of Azerbaijanis in Nagorno-Karabakh and the surrounding regions of the country, burning, led to the murder of the population. Armenian nationalists Karkijahan, Malibeyli, Gushchular, Garadagli massacres committed in the villages. Speakers from 25 to 26 February 1992 in the town of Khojaly by Armenian armed forces on the night of the 366th Infantry Regiment of the former Soviet army with an unprecedented event in the history of warfare that he has committed a crime, the result of an act of genocide some families were completely destroyed, civilians were killed with unprecedented brutality, brutal torture of prisoners were also reported.
It should also be noted that for centuries the genocide of the Armenian nationalists against the Azerbaijani and Turkish people is a continuation of the policy of genocide and ethnic cleansing.
Will fight this terrible massacre of Armenians in the Azerbaijani people who say not break, forcing him to accept the wishes of the failure of the occupation of our lands, continued military aggression of Armenia, Azerbaijan faces up, invented by Armenians "Nagorno Karabakh conflict" brutal genocide of the twentieth century in the history of the world, including the historical truth about the tragedy on the basis of international public policy set forth the great leader continues to President Ilham Aliyev stressed that the Reverend. It was noted that the statements made in the fight against terrorism, the head of the world's most prestigious international community stands opposed to double standards on this issue, and the Council of Europe for the first time were able to recognize Armenia as an aggressor. As a result, the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and Armenian occupation 7 fact is reflected in the official documents of the Council of Europe Parliamentary Assembly.
For the recognition of Khojaly genocide in the world, as well as the dedicated work done on the initiative of Heydar Aliyev Foundation was also highlighted.