YARIMSTANSİYASININ GÜCÜ ARTIRILIB
Bütün enerji obyektlərində olduğu kimi, ötən il “Xaçmaz” REŞ-in də balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik və ondan yuxarı gərginlikli yarımstansiyalarda əsaslı və cari təmir qrafiklərinə, istismar səviyyəsinin yüksəldirlməsi, mövsümə hazırlıq tədbirlərinə uyğun olaraq güc transformatorları və avadanlıqlarda müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, bəzi avadanlıqlar isə yeni tipli avadanlıqlarla əvəz olunmuşdur. Ümumiyyətlə, avadanlıqlar qış mövsümünü yola saldıqdan sonra təbii ki, yenidən növbəti  payız-qış mövsümünə hazır olmalıdır. Növbəti payız-qış mövsümünə hazırlıq çərçivəsində yaz-yay təmir işləri həyata keçirilir. İstehsal tapşırıqlarının yerinə yetirilməsi ilə yanaşı olaraq müəssisədə sosial obyektlərin tikintisi, təmiri və abadlıq işləridə davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Xaçmaz” yarımstansiyasında 10 kV-lik 1-ci və 2-ci bölmənin boşaldıcıları yeni tipli gərginlik məhdudlaşdırıcıları ilə, “RTS”, “Buruq”, “Əhmədoba”, “Gəncəli” və “Nizova” hava xətlərinin yağ açarları yeni tipli vakuum açarlarla əvəz edilmişdir. Eyni zamanda 2 saylı 25 MVA transformatorun 110 kV-lik 2-ci şin sistemindən ayrıcısının torpaqlanma bıcaqları quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 1 saylı 25 MVA tranformatorun  və 110 kV-lik 4-cü “Xaçmaz” hava xəttinin 1-ci və 2-ci şin sistemində, yuxarıda qeyd edilmiş 1 və 2 saylı transformatorlarda təmir işləri aparılmışdır.
Yeni güc artımları ilə əlaqədar görülən işlərdən söz açan mənbə bildirdi ki, 110 kV-lik “Xudat” yarımstansiyasının gücü artırılmışdır. Belə ki, 2 saylı 16 MVA gücündə transformator 25 MVA gücündə transformatorla əvəz edilmişdir. Eyni zamanda 2-ci bölmədə boşaldıcılar yeni tipli gərginlik məhdudlaşdırıcıları ilə əvəz olunmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı hesabat dövründə 1 saylı 16 MVA tranformatorda  və 110-35-10 kV-lik avadanlıqlarında əsaslı təmir işləri aparılmışdır.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 110 kV-lik “Quba” yarımstansiyasında 1 və 2 saylı 40 MVA transformatorların eyni gərginlikli böşaldıcıları yeni tipli gərginlik məhdudlaşdırıcıları ilə, 35 kV-lik “Qusar” hava xəttinin isə vakuum açarları yenisi ilə  əvəz olunmuşdur. Eyni zamanda 1 saylı 40 MVA transformatorun 10 kV-lik giriş yağ açarı yenilənmiş, 10 kV-lik “Bələdiyyə” hava xəttinin yağ açarı isə yeni vakuum açarla əvəzlənmişdir. Bütün bunlarla yanaşı hər iki transformator və 35 kV-lik yağ açarları təmir olunmuşdur. Yeri gəlmişkən, sözügedən yarımstansiyanın ərazisində 35 və 10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşun yenidənqurulması işləri də aparılır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 110 kV-lik “Qusar” yarımstansiyasında da analoji işlər həyata keçirilmişdir.
Sonda mənbə qeyd etdi ki, yaxın gələcəkdə enerjisistemin  dayanıqlığının daha da artırılması məqsədilə şəbəkənin balansında olan digər müxtəlif güclü yarımstansiya və EVX-lərin də yenidənqurma və əsaslı təmiri  nəzərdə tutulub.

THE POWER OF S/S WAS INCREASED
All energy facilities, as well as last year, "Khachmaz" REN, belonging to the higher voltage of 35 kV substations and overhaul and repair schedules, increased operational level, in accordance with the training to repair various types of power transformers and equipment is carried out and some equipment has been replaced by a new type of equipment. In general, the equipment, saying goodbye to the winter season, of course, will be ready for next autumn-winter season. Next autumn-winter season in preparation for the repair work is carried out in the spring and summer. In addition to the objectives of the enterprise public facilities construction, repair and restoration works are.
It was noted in the information given by the source to the Press  - release of "Azerenergy" JSC.
According to the source, in this period, 110 kV "Khachmaz" 10 kV substation of the 1st and 2nd unit, voltage limiters, with a new type of vessel, "RTS", "Burug", "Ahmedoba", "Ganja" and  "Nizova "TL oil switches were replaced by a new type of vacuum. At the same time, 110 kV 25 MVA 2 of 2 disconnector  bus grounding system installed blade. Along with all the number 1 and 110 kV 25 MVA transformer  4 "Khachmaz" 1st and 2nd line of air tires, transformers 1 and 2 above have been updated.
Speaking about the work being done on the new increases the power supply of 110 kV "B" increased power substations. Thus, the 16 MVA on 25 MVA number 2 has been replaced. At the same time, the gaps in section  2 was replaced with a new type of voltage limiters. Along with all of the reporting period, 16 MVA and equipment 110-35-10 number 1 kV were reconstructed.
According to the source, 110 kV "Guba" 40 MVA transformer station number 1 and 2, the voltage limiters new type of ship at the same voltage, 35 kV "Hussar" air switches vacuum lines were replaced with new ones. Fist  of 40 MVA at the same time access to the oil circuit 10 kV refreshed 10 kV "mayor" of a new overhead line to replace MB. In addition to these two transformers and oil circuit breakers 35 kV were repaired. By the way, 35 and 10 kV distribution system is under construction.
It should be noted that the 110 kV "Gusar" s/s  carried out similar work.
In the end, the source said that in the near future balance of power in order to improve the stability of the various strengths of reconstruction and repair of substations and transmission lines is planned.