Enerjidən istifadənin ətraf mühitə mənfi təsirini azalda biləcək layihələrin işlənib hazırlanması daha mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Dünyanın bir çox ölkələri bu problemin həlli ilə əlaqədar maraqlı tədbirlər həyata keçirirlər. Respublika elektrik enerjisi sistemində də bu istiqamətdə məqsədyönlü tədbirlər reallaşdırılır. O cümlədən, respublikanın ikinci sənaye şəhəri olan Sumqayıtda bu işlər uğurla həyata keçirilir. Belə layihələrdən biri də ümumi gücü 525 MVt olan “Sumqayıt” elektrik stansiyasıdır.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyada ötən il ərzində 2 milyard 589,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal etmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin yanvar ərzində isə burada 284,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində istər ötən il, istərsə də cari ilin yanvar ayında elektrik enerji istehsalının digər texniki-istehsalat göstəriciləri üzrə də yüksək nəticələr əldə edilmişdir. Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, ötən ilin son üç ayı ərzində də stansiyanın optimal iş rejimini saxlamaq üçün qrafik üzrə avadanlıqlara texniki xidmət göstərilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Sexlər, inzibati bina və yardımçı binalar yanğınsöndürmə avadanlıqları ilə təmin olunmuş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Eyni zamanda bir sıra yanğın texniki tədbirlər həyata keçirilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin təmir qrafikinə uyğun olaraq yaz aylarında aparılacaq işlər üçün ehtiyat hissələrin tədarükü aparılmışdır.
Xatırladaq ki, hər birinin gücü 164 meqavat olan iki ədəd qaz turbini və gücü 189 meqavat olan bir ədəd buxar turbini quraşdırılmış bu stansiya dünya standartlarına cavab verən ən müasir avadanlıqlarla təchiz edilmişdir. “Sumqayıt” elektrik stansiyası Təmiz İnkişaf Mexanizmi prinsipi ilə istismar olunur. Elektrik stansiyası iqtisadi cəhətdən inkişaf edən Sumqayıt şəhərinin və Abşeron yarımadasının enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsini təmin etmişdir. Bundan əlavə enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı və sabit işləməsinin təmin edilməsində böyük rolu var.

Which can reduce the negative environmental impact of energy development projects is more important. Many countries are interested in carrying out activities related to the solution of this problem. Republican system power is exercised by targeted measures in this direction. In particular, the second industrial city of Sumgait, which is dealing with this problem. One of these projects with a total capacity of 525 MW power station "Sumgait Power Station".
According to the information given by Electric Energy Produce Department of Azerenergy” JSC, 2 milliard  station over the past year gave 589,6 million kWh of electricity. It should be noted that in January of this year, 284.6 million kWh of electricity was produced here.
Improving the efficiency of equipment, transmission and distribution system, stable operation and maintenance to improve the quality of the result of the previous year, in January, as well as other technical and production of electricity has been achieved high performance results. According to information provided by the source, during the last three months  of last year to maintain optimal service equipment shown on the chart.
It should be noted that other objects, as well as the fire in the spotlight. Workshops, office buildings and utility rooms are equipped with fire-fighting equipment, which could cause a fire in dry grass and clean the area. At the same time, a number of fire safety measures have been implemented. It should be noted that in the summer of this year, in accordance with the schedule of maintenance will be carried out in the supply of spare parts.
Recall that the power of 164 MW each of the two gas turbines and one steam turbine of 189 MW of installed capacity of the plant is equipped with the most modern equipment that meets international standards. "Sumgait" Power Plant" on the principle of the clean  development mechanism. The power plant economically developed city of Sumgait and Absheron peninsula, energy security. In addition, the energy transmission and distribution plays an important role in ensuring a stable operation.