YENİDƏNQURMA TƏDBİRLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
“Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsinin xidməti ərazisində istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması, dayanıqlığın artırılması istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Şəbəkədən aldığımız məlumatda bildirildi ki, aparılan tədbirlər, əsasən, yarımstansiya və elektrik verilişi xətlərini əhatə edir. Görülən işlər arasında keçən ildən start götürəni də var, cari ilin iş planına daxil ediləni də.
«Gəncə REŞ»dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  dövlət proqramının icrası istiqamətində 2014-cü ildə bir sıra işlər həyata keçirilib. 110 kV-lik yüksək gərginlikli yarımstansiyada eleqaz tipli 6 dəst açar və cərəyan transformatoru quraşdırılıb. 35 kV-lik güc transformatoru dəyişdirilib, 35 kV-lik hava xəttinin 2,7 kilometri yeraltı kabellə əvəz olunub.
Ötən il 10, 6 və 0,4 kV-lik şəbəkə üzrə cari və əsaslı təmir işləri həyata keçirilib. 10-6 kV-lik EVX-də 2,9 kilometrlik məsafədə və 290-dan artıq transformator məntəqəsində əsaslı və cari təmir işləri görülüb. 10 ədəd güc transformatoru təmir edilib. Gəncə şəhərində paylayıcı şəbəkəni SİP və koaksial kabellə tam təmin etmək üçün 20,3 km kabel xətti çəkilib. Habelə 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərdə 1300-dən artıq dayaq basdırılıb. 2014-cü ildə abonentlərə 1700-ə yaxın birfazlı, 190-a qədər üçfazlı yeni sayğac quraşdırılıb. Bununla yanaşı, 110/10 kV-lik «Çəngəl-bıçaq» yarımstansiyasında 3,2 MVA-lıq transformator yenisi ilə əvəz olunub. 35 kV-lik «Sənaye-Rabitə» hava xəttinin 2,7 km məsafəsi kabel xətti ilə əvəzlənib.
Şəhərin müxtəlif yarımstansiyalarından çıxan hava xətlərində yenidənqurma və təmir işləri görülüb, açıq naqillər kabel xətləri ilə əvəz edilib. Bu isə küçələrin daha müasir görkəm almasına, yaraşıqlı görünməsinə və xətlərin dayanıqlılığının artmasına səbəb olub.
Yüksək gərginlikli (330, 110 və 35 kV) EVX-də 755 ədəd  izol­yator, 370 metrdən artıq naqil dəyişdirilib. Müxtəlif yarımstansiyalarda yağ açarları vakuum açarları ilə əvəz olunub.
Sonda onu da qeyd edək ki, 35 kV-lik və ondan yuxarı gərginlikli EVX-lərdə və yarımstansiyalarda yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə sözügedən dövrdə yağtutumlu avadanlıqlara baxış keçirməklə aşkar edilmiş nasasızlıqlar aradan qaldırılmış, yağ tutumlu avadanlıqların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənmiş, eyni zamanda EVX-lərin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan təmizlənmişdir.

Carried out measures in the line of increasing of exploitation level, improving of stability are continued at “Ganja Regional Electric Network”. As the source informed, these type of measures are surrounded s/s and TL.
According to the information given by Ganja REN to the Press – release of “Azerenergy” JSC,   Implementation of the program in the country in 2014, a number of studies have been conducted. Type transformer circuit 110 kV substation high voltage is set to 6 sets of keywords. Changed to 35 kV power transformers, 2.7 km of 35 kV underground cables were replaced.
Last year, 10, 6 and 0.4 kV network based on the current and repair work is carried out. 10-6 2.9 kV transformer substations, was made more than 290 kilometers from the capital, maintenance and repair work. 10 power transformers were repaired. SIP and coaxial distribution cable network in Ganja in order to secure the cable was 20.3 km. Just as 10 kV  and 0,4 6 1300 footrests. In 2014, nearly 1,700 subscribers in single-phase up to 190 meters of new  three phased. In addition, the 110/10 kV "fork-knife" 3.2 MVA transformer substation has been replaced with new ones. 35 kV "Cable industry-Communications" has been replaced by an overhead line at a distance of 2.7 km.
Reconstruction and repairs of the city differs from the substation lines, cable lines were replaced with open wires. It looks more modern look on the streets, cute looks and lines led to increased stability.
High voltage (330, 110 and 35 kV) transmission line insulator 755 units, 370 m cable has been changed. Oil switches were replaced with vacuum various substations.
Finally, it should be noted that the voltage of 35 kV and above, TL and substations to ensure fire safety inspection of the equipment found in indispositions eliminated, the capacity of the oil around the equipment is cleaned of oil cover, EVX Protected areas grasses peeled and substations.