YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ APARILIB
Paylayıcı elektrik şəbəkəsi sisteminin dayanıqlığının möhkəmləndirilməsi və istehlakçıların keyfiyyətli şəkildə elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi istiqamətində ayrı-ayrı şəbəkələrdə geniş tərkibli tədbirlər planı hazırlanıb həyata keçirilmiş və bu işlər durmadan davam etdirilir. Bu da öz növbəsində enerji daşıyıcıların texniki vəziyyətinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı olmasına  gətirib çıxarır. Həmişə olduğu kimi ötən ildə də müəssisənin xidməti ərazilərində təmir-bərpa işləri də vaxtlı-vaxtında həyata keçirilir və aparılan məqsədyönlü tədbirlər də artıq öz bəhrəsini verməkdədir. «Gəncə REŞ» -dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, REŞ-in balans mənsubiyyətində olan Şəmkir rayonu ərazisində 2014-cü ildə xətt və avadanlıqların dayanıqlılığını daha da artırmaq məqsədilə müəyyən işlər həyata keçirilib. Şəbəkənin balansında olan 110, 35 kV-lik EVX-də 210-dan artıq izolyator, 600 metr naqil dəyişdirilib. Üç ədəd 35 kV-lik ağac dayaq metal dayaqla əvəz olunub. 10-6 və 0,4 kV-lik şəbəkələrdə isə 610-a yaxın transformator məntəqəsi və 32 km EVX əsaslı və cari təmirdən çıxarılıb. Şəhər və rayon ərazisinə 540 ədəd birfazlı «Smart-kart» tipli sayğac quraşdırılıb.
«Gəncə REŞ» -nin ötən ilin yekunlarını araşdırdıqda Tovuz rayonunda da  həyata keçirdiyi tədbirlərə də diqqət etdik. Məlum oldu ki, rayonun yüksək gərginlikli EVX-də 100-dən artıq izolyator, 745 metr naqil dəyişdirilib. 10-6-0,4 kV-lik şəbəkələrdə 60 ədəd transformator məntəqəsi və 22,5 kilometr EVX əsaslı və cari təmirdən çıxarılıb. O cümlədən abonentlərin ünvanına 550-yə yaxın birfazlı sayğac quraşdırılıb və 94 ədəd dayaq yenisi ilə əvəz olunub. 35/10 kV-lik «Şəmkir-2» yarımstansiyasını qidalandıran 35 kV-lik «I zavod» hava xətti bərpa edilərək işə qoşulub. Bununla yanaşı 110/10 kV-lik «Qovlar» yarımstansiyasından qidalanan 10 kV-lik «Araflı», «Köhnə Qala» hava xətlərinin yağ açarları vakuum açarlarla, 25 MVA-lıq transformatorun 110 kV-lik boşaldıcıları yeni OPN tipli boşaldıcılarla əvəz olunub. Birinci şində gərginlik transformatoru dəyişdirilib. 35/6 kV-lik «Günəşli» yarımstansiyasından qidalanan 6 kV-lik «Aran» hava xəttinin vakuum açarı yenisi ilə əvəz olunub. Bütün bu sadaladıqlarımız fakt­lar «Gəncə REŞ»-in balans mənsubiyyətində olan elektrik şəbəkələrində görülən işlərin, həyata keçirilən tədbirlərin bir qismidir.
Sonda onu da qeyd edək ki, müvafiq enerji obyektlərində aparılan yenidənqurma işləri istehlakçıların  mövcud iqlim şəraitində enerjiyə olan tələbatını daha da dayanıqlı və effektiv etmişdir.

Strengthening the stability of the electrical system of the distribution network and the quality of power supply to consumers in individual networks and implemented a plan of action, and he persevered. Technical state of energy resources, which in turn leads to higher quality and durability. As always, the service area of the company in the repair and restoration work carried out in a timely manner and at a reasonable measures are bearing fruit. was held. Belonging to a network 110, 35 kV insulators in more than 210, 600 meters from the cable car was changed. Three parts of the stands were replaced by 35 kV. 6,10 and 0,4 kV transformer substation network and 32, about 610 km from the capital and operating lines were repaired. Single-phase 540 units in the city and the region, "Smart Card" type meters.
"Ganja REN" in the study of the results of the last year have focused on the actions carried out. It was found that high voltage power lines in the area of more than 100 insulators, 745 m from the cable has been changed. 10-6-0,4 60 kV networks of capital and current transformers and power lines have been restored 22,5 kilometers. Nearly 550 subscribers, including the title of single-phase meters and 94 stands were replaced with new ones. 35/10 kV "Shamkir-2" feeding 35 kV "I plant" has been restored to the air line connected to the case. In addition, the 110/10 kV "Govlar" substation supply 10 kV "Araflı", "Kohne Gala", OHL switches vacuum oil circuit fuses 110 kV 25 MVA transformer was replaced with a new unit type OPN. Firstly, the voltage transformer has changed. 35 / 6 kW "Sunny" feed 6 kV substation "Aran" air line circuit breaker has been replaced with new ones. All of the above facts "Ganja REN», belonging to the results of the work carried out in the electrical network, part of the work done.
Finally, it should be noted that the reconstruction of objects in the energy needs of consumers in the context of the present conditions was more stable and effective.