YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ DİQQƏT MƏRKƏZİNDƏDİR
“Şabran Elektrik Şəbəkəsi”nin kollektivi ötən ildə olduğu kimi cari ildə də əsas diqqəti yenidənqurma işlərinə və avadanlıqlara texniki qulluğun yaxşılaşdırılmasına yönəldib. İstismar səviyyəsinin yüksəldilməsi və qış mövsümünü uğurla başa vurulması üçün nəzərdə tutulmuş tədbirlər həyata keçirilib.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  ötən ilin son aylarında sözügedən EŞ-in balans mənsubiyyətinə aid 10 və 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində yenidənqurma və təmir işləri aparılıb. Qeyd edək ki, elektrik şəbəkəsində itkilərin minimum səviyyəyə salınması, qeyri-qanuni müdaxilələrin qarşısının alınması dayanıqlığın daha da artırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.  Bu istiqamətdə də məqsədyönlü işlər həyata keçirilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, EŞ-in xidməti ərazisində ötən il ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 555-dən çox istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 714,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 43 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 90 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə istehlakçılara verilən elektrik enerjisinin haqqının ödənilməsi sahəsində də vəziyyətin normal olduğunu bildirərək onu da qeyd etdi ki, ötən ilin 12 ayı ərzində EŞ üzrə ümumi istehlak 66,1 milyon kilovatsaata, o cümlədən dekabr ayında isə 7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə 2013-cü ilin 12 aylıq göstəriciləri ilə müqayisədə istehlak 2.7 milyon kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə bir faizə yaxın olmuşdur.  O cümlədən, dekabr ayında istehlak 26 min kilovatsaata yaxın azalmışdır. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2014-cü ildə daimi əhali istehlakçıları üzrə 32 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmidir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 5 milyon kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə mütləq 5 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, dekabr ayında isə istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 574 min kilovatsaat artaraq 4 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur.

RECONSTRUCTION MEASURES ARE IN THE CENTER OF ATTENTION
Reconstruction and technical service of the equipments are in the center of attention for collective of “Shabran Electric Network”. Intended measures are implemented in the line of increasing of exploitation level and successfully continuing of winter season.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, reconstruction and repair measures were implemented at TL by 10 and 0,4 kV belonging to the balance of EN. Lets` noted that, decreasing of losses to minimum, preventing of illegal use of electric energy, much more increasing of stability are also in the center of attention. Purposeful measures are operated in the line of it.
As the source informed, damages were discovered at the meter of 555 consumers during carried out spot – checks. Discovered violations of rule are relevantly acted and more than 43 000 manat use value of about 714, 00 kWh loosed electric energy was restored. Actions carried out in 90 per cent of this sum was repaid and related activities carried out to pay the remaining amount.
The source of payment of electricity to consumers, it is also noted that the situation is normal, given within 12 months of last year, the total consumption of 66.1 million kWh, including 7 million kWh in December. As a result of 12 months of 2013 compared to 2.7 million kWh consumption increased, the absolute increase was about one percent. In particular, in December, reduced consumption of 26 kW. It should be noted that in 2014 the population of 32 million kWh of electricity to consumers, which was gone, it is also the consumption of 2013 kWh more than 5 million Payment must be increased by 5 %. In particular, in December consumption compared to the same period 2013, the growth was 574 kW more than 4 million kWh.