“İsmayıllı Elektrik Şəbəkəsi” (EŞ) üzrə istehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin tam ödənilməsi, həm də istismarın vəziyyətinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar mühüm tədbirlər həyata keçirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən ilin son üç ayı ərzində balans mənsubiyyətinə aid olan 6, 10 və 0,4 kV-lik xətlərin müəyyən hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Paralel olaraq TM-lərdə aparılan təmir işləri zamanı müxtəlif gücdə transformatorlar da təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur. Yeri gəlmişkən, burada şəbəkələrdə yenidənqurma işləri aparılır və sayğaclar xüsusi qutularda baxış üçün maneəsiz yerlərdə quraşdırılır ki, bu da öz növbəsində istehlak edilmiş elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasına müsbət təsir göstərir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə ilə bağlı sistemli olaraq reydlər keçirilir. Belə ki, ötən il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 265-dən artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 731 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 43 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı 2013-cü ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, 2014-cü ilin dekabr ayında sözügedən EŞ-in xidmət ərazisində 4,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 150 min kilovatsaatdan çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 259 min kilovatsaata yaxın artaraq 2,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisə üzrə ümumi istehlak 52,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da 2013-cü ildəki istehlakdan 3,3 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 8 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2013-cü ildəki istehlakla müqayisədə 1,9 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 29,5  milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2013-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır.

Important measures are implemented in the line of totally  paying of electric energy value and also improving of exploitation level at “Ismayilli Electric Network” (EN).
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, different setting repair work were implemented at the lines by 6, 10 and 0,4 kV. TP parallel with different power transformers were restored during repair work on the network. By the way, the network reconstructed, and the counters are installed in special boxes that used electricity, which in turn has a positive effect on the prevention of misuse.
According to the source, it should be noted that due to the illegal use of electricity systematically attacks. Thus, during raids in the past year more than 265 consumers have been found to act accordingly. As a result, 731 kWh of electricity has been restored to 43,000 manat use value. As a result of activities undertaken during the period from 2013 in addition to this amount the debtor's debt had been repaid.
The source also said that in December 2014, EN 4,9 million kWh of electricity was used in the service. Compared to the same period of 2013, total consumption increased by more than 150 kW. In particular, a group of private consumers, compared with the same period of 2013, an increase of 259 kWh to 2,7 million kWh. It should be noted that during the last year 52,5 million kWh consumption, the consumption in 2013, more than 3.3 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period in 2013 increased by 8 %. In particular, the consumption of the population in 2013, compared with consumption of 1.9 million kWh increased by 29.5 million kWh. Payment must be compared to the 2013 year increased by 6 %.