“AZƏRBAYCAN İES”: İLƏ YÜKSƏK ƏHVAL-RUHİYYƏ İLƏ BAŞLANILIB
2014-cü ilin yekunlarına əsasən, stansiyada enerji blokları və avadanlıqların texniki-istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, stansiyanın texniki-iqtisadi göstəricilərinin yaxşılaşdırılması, yanacaq və enerji resurslarına qənaət olunması və stansiya avadanlıqlarının payız-qış mövsümünə hazırlığının təmin olunmasına dair kompleks tədbirlər planı tam həcmdə yerinə yetirilib.
Eyni zamanda texniki tələblərə uyğun olaraq aparılmış profilaktik yoxlama və sazlama-sınaq işləri nəticəsində stansiyada enerji bloklarının və avadanlıqların dayanıqlı və qənaətli iş rejimləri təmin edilib. Dispetçer yük qrafikinə əməl olunmaqla enerji istehsalı üzrə verilmiş göstərişlər yerinə yetirilib.
“Azərbaycan İES”dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada 2014-cü il ərzində 7 milyard 683,6 milyon kilovat-saatdan çox elektrik enerjisi istehsal olunub. Stansiyada digər texniki göstəricilər də uğurludur.
İl ərzində enerji blokları və avadanlıqların istismarı ilə yanaşı avadanlıq, bina və qurğularda təmir-tikinti və profilaktik yoxlama işləri aparılıb, ətraf mühitin mühafizəsi, yanğın, texniki təhlükəsizlik və əməyin mühafizəsi tədbirləri həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, təmir qrafikinə və «Enerji müəssisələrinin 2014-2015-ci illərin payız-qış mövsümünə hazırlığı haqqında» kompleks tədbirlər planına uyğun olaraq stansiyanın V enerji blokunda idarəetmə sisteminin yenidən qurulması və blokun avadanlıqlarında əsaslı təmir, VI və VIII enerji bloklarında əsaslı, digər enerji bloklarında planlı cari təmir işləri aparılıb, texniki istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, avadanlıqların texniki-iqtisadi göstəricilərinin yaxşılaşdırılması və dayanıqlı işinin təmin olunması məqsədilə rejim-sazlama işləri həyata keçirilib. Suhazırlama qurğusu, yanacaq təsərrüfatı, kompressor və azot-oksigen sahəsi üzrə avadanlıqlar, yükqaldırıcı kran və mexanizmlər təmir və təftiş olunub.
Sonda onu da qeyd edək ki, respublikamızın ən böyük enerji müəssisəsi sayılan “Azərbaycan İES”- in kollektivi yeni ilə əmək-ruh yüksəkliyi ilə qədəm qoyub.

AZERBAIJAN TPP: THE YEAR WAS BEGAN WITH HIGH SPIRIT
According to the results of 2014, the energy unit of the plant and increase the level of technical and operational equipment, technical and economic parameters, to improve the station, and fuel, and energy-saving equipment in the station for the winter preparation of a comprehensive plan of action to the full.
At the same time, in accordance with the technical requirements of preventive maintenance inspection and tests of the units as a result of conditions of work stations energy-efficient, sustainable and equitable and equipment were provided. Instructions for sending the goods specified in the production of energy has been implemented on schedule.
According to the information given by Azerbaijan TPP to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 7 milliard station in 2014, more than 683.6 million kilowatt-hours of electricity were restored. The power plant also successful in other technical indicators.
During the year, maintenance of power plants and equipment, as well as equipment, buildings and facilities construction and repair work carried out and measures routine inspection, environmental protection, fire safety and labor protection have been implemented.
Please note that the maintenance schedule and the "power plants in the autumn-winter 2014-2015 preparation to" install a comprehensive plan of action relevant V power supply control system of power plant equipment based reconstruction and repair VI block, blocks VIII, based on the power and other units scheduled maintenance, technical training, equipping and sustainable technical improve the economic indicators work was carried out in order to ensure working. And installation, fire farm, compressor and nitrogen-oxygen equipment in the field, repair and inspection mechanisms were the crane.
Finally, it should be noted that the institution of the country, one of the largest energy "Azerbaijan TPP" - collective work, enthusiastically joined the new year.