“Zərdab Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) kollektivi mövsümə hazırlıq üzrə tədbirlər planının icrasına başlayıblar. Ötən müddət ərzində görülmüş işlər istehlakçıların elektrik enerjisi ilə daha dayanıqlı təchizatını təmin etməyə imkan yaradır.
Şəbəkə ümumilikdə 11900-dan cox istehlakçıya xidmət göstərir. Bundan təxminən 10,8 minə yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan  məluma görə, sözügedən EŞ üzrə mövsümə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində xeyli iş görülüb. Zərurət yaranan ərazilərdə transformatorlar dəyişdirilib. O cümlədən, ötən ilin son üç ayında müxtəlif gücdə bir neçə transformator məntəqəsində də müvafiq təmir işləri həyata keçirilmişdir. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə elektrik verilişi xətlərində naqillərin təzələnməsi də görülən işlər sırasındadır.
“Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişində dinamik artım qeydə alınmışdır”,- deyən mənbə qeyd etdi ki, ötən ilin dekabr ayında müəssisə üzrə 3,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da 2013-cü ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 85 min kilovatsaata yaxın çoxdur.  İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə 2013-cü ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 71 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 173 min kilovatsaat artaraq 2,1 milyon kilovatsaata, ödənişdə  mütləq artım isə 2 faizə yaxın olmuşdur. Onu da qeyd edək ki, 2014-cü il ərzində müəssisə üzrə istehlak 2013-cü illə müqayisədə 5,9 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 54,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2013-cü illə müqayisədə mütləq 19 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak 2013-cü illə müqayisədə 1,6 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 22 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7 faiz olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, digər şəbəkələrdə olduğu kimi, burada da elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə halları mövcuddur. Lakin belə halların aradan qaldırılması üçün reydlər aparılır və tədbirlər görülür. Ötən il ərzində  150-dən artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 659,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 39,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı 2013-cü ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.

The collective of "Zardab Electric Network" (EN) are executed the measures in the line of seasonal measures. Work in this period, with a stable supply of electricity to consumers possible.
In total, more than 11,900 network provides services to consumers. About 10,800 relative consumers (population) belong to the group.
According to the information given to the Press – release of "Azerenergy" JSC , according to the information of the press, much has been done in preparation for the season on En. Transformers have been changed where necessary. In particular, in the last three months of last year, a few different power transformer for the repair work is carried out. It should be noted that the work done during the upgrade is one of the conductors of the transmission lines.
"As a result of comprehensive measures, compared to the same period in 2013 growth was observed in the payment of electricity consumption," - said the source, in December last year to 3.8 million kWh of electricity was used in the enterprise. This is compared with consumption in 2013 kWh more than 85. Payment of cost of electricity consumed in comparison with the same period in 2013 increased by 71 %. in particular, the consumption of the population, compared to the same period of 2013, an increase of 2,1 million kWh to 173 kW, while the absolute increase was about 2 %. It should be noted that consumption in 2014 compared to 5,9 million in 2013, an increase of more than 54,1 million kWh. The payment grew by more than 19 % compared to 2013. In particular, private consumption, compared with 1.6 million in 2013, an increase of more than 22 million KWh. Absolutely  increase of 7 percent.
It should be noted that other network, and in case of illegal use of electric power available. But the raids were carried out and measures taken to eliminate such situations. Over the past year have been observed more than  150 customers. Violations acted and from 659.5 00 to 39,6 00 of electricity was restored manat use value. As a result of activities undertaken during the period from 2013 in addition to this amount the debtor's debt had been repaid.