Son illər respublika elektrik energetika sisteminin fiziki və mənəvi durumunun yenilənməsi, onun Avropa standartlarına inteqrasiyası istiqamətində system əhəmiyyətli yeni layihələr həyata keçirilir. Əldə edilən uğurlar elektrik enerjisi təchizatının keyfiyyətinin daha yüksəltmiş və təhlükəsizliyini möhkəmləndirmişdir. Hazırda xidmətdə olan bütün yarımstansiyalarda, transformator və komplekt transformator məntəqələrində (TM və KTM) və elektrikötürücü xətlərdə avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması məqsədilə bir sıra yenidənqurma, əsaslı təmir və texniki təftiş işləri aparılmışdır.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, ötən təsərrüfat ilində «Qəbələ REŞ» -in tərkibində fəaliyyət göstərən “Ağsu Elektrik Şəbə­kəsi”nin energetikləri 10-0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində, transformator məntəqələrində zəruri işlər görüb, ra­yonun enerji istehlakçılarını fasiləsiz enerji ilə təmin ediblər. Şəbəkənin balansında olan 10 kV-lik EVX-lərdə 12,8 km məsafədə təmir işləri görülüb. 0,4 kV-lik EVX-də isə 33,7 km məsafədə təmir işləri həyata keçirilib. Şəbəkənin ba­lansında olan 10/0,4 kV-lik 46 transformator məntəqəsində tə­mir işləri aparılıb. Elə bunun nəticəsidir ki, sözügedən müəssisələrin xidməti ərazilərində mövcud iqlim şəraitində istehlakçıların enerji təminatında fasilə və digər nasazlıqlar qeydə alınmır. “Ağsu” EŞ-nin xidməti ərazisində yaşayış evlərinə 130-a yaxın birfazlı sayğac yenisi ilə əvəz edilib, 120-dən artıq yeni sayğac quraşdırılıb. Şəbəkələrdə yeni ilin ilk həftələrindən il ərzində görüləcək işlərin həcmi müəyyənləşdirilir, pa­yız-qış mövsümünə, habelə avadanlıqların istismar müddətinin uzadılmasına dair tədbirlər planı hazırlanır.

In recent years, the state of physical and spiritual renewal of the energy system, in accordance with European standards, system integration is an important new projects. Progress to strengthen the security of electricity supply and quality improvement. He is currently working substations, transformers and transformer substations (TM and CTP), as well as a number of power lines in order to improve the efficiency of equipment, reconstruction, repair and inspection work done.
According to the information given by Electric Energy Transmission Department of "Azerenergy" JSC, and that the information provided in the previous fiscal year, "Gabala REN for" works in accordance with the "Aghsu Electric Network" power transmission lines 10-0 and 4 kV transformer substations made necessary work, region energy consumers have uninterrupted power supply. Balance at 12.8 km of 10 kV was repaired. Repair of 0.4 kV was carried out at a distance of 33.7 km. The network transformer 10 / 0.4 kV at 46 repair done. As a result, the current climatic conditions in the power interruption in service enterprises and other faults are not recorded. "Aghsu" EN area of about 130 houses have been replaced by a new single-phase electricity meters installed in more than 120 new meter. Total work to be done during the first weeks of the new networks established, autumn winter season, as well as to prepare an action plan to extend the life of equipment.