“MİNGƏÇEVİR EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ HƏYATA KEÇİRİLİB
Mingəçevir şəhərində istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər görülür. Son illər, o cümlədən ötən il şəhərin elektrik təsərrüfatında xeyli iş görülüb ki, bu da istehlak edilən elektrik enerjisinin keyfiyyətinin və dayanıqlığının daha artırılmasına səbəb olmuşdur. Qeyd edək ki, istehlakçıların elektrik enerjisinə tələbatını daha da yaxşılaşdırmaq məqsədilə şəbəkə tərəfindən TM-lərdə də təmir işləri aparılmış və hətta yükə uyğun transformatorlar əvəz olunmuşdur. Eyni zamanda həmin bu dövrdə müxtəlif gücdə bir neçə transformator da təmir edilərək istifadəyə verilmişdir.
Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, istehlakçılara xidmətin səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi, sərf olunmuş enerjinin dəyərinin vaxtında ödənilməsi üçün kollektiv öhdəsinə düşən işi layiqincə yerinə yetirmək üçün bütün qüvvələrini səfərbər etmişdir. Mənbə onu da bildirdi ki, ötən ilin dekabr ayında müəssisə üzrə 15 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da 2013-cü ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 1,1 milyon kilovatsaata yaxın azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 638 min kilovatsaatdan çox azalaraq 5,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, 2014-cü il ərzində müəssisə üzrə istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 7,6 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 144,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödəniş isə mütləq 4 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak 2013-cü illə müqayisədə 5,3 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 52,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 9 faizdən artıq olmuşdur.
Mənbədən əldə edilən digər məlumata görə, sözügedən EŞ-in xidməti ərazisində 2014-cü il ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 56 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 237,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 14 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı 2013-cü ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.

MINGACHEVIR EN: REPAIR WORK WERE IMPLEMENTED
Systematical and purposeful measures were implemented in the line of improving of electric energy supply in Mingachevir city. In recent years, much work has been done in the past year, including the electricity sector of the city, which led to an increase in the consumption of electric power quality and stability. It should be noted that the demand for electrical consumers in order to improve the maintenance work performed in the network, and even the transformers were replaced load TP. At the same time during this period, the number of different power transformers were repaired and put into operation.
According to the information given by Energy Supply Department of  "Azerenergy" JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, and he says that further improvement of customer service, timely payment of the cost of the energy consumed in order to properly carry out their work for the team was mobilized source also said that in December last year to 15 million kW -h electricity was used in the enterprise. This is compared with the consumption of 2013 kWh less than 1,1 million. In particular, the consumption of the population, compared to the same period of 2013, a decrease 638,000 more than 5.7 million kWh.
It should be noted that consumption in 2014 compared to the same period of 2013, an increase of 7,6 million kWh 144.4 million kWh. Compared to the same period in 2013, payment must be increased by more than 4 percent. In particular, private consumption as compared with 2013 increased by 5,3 million to 52.4 million kWh. Absolutely  an increase of more than 9 percent.
According to information received from the source, EN 2014 observed at 56 observed by consumers. Violations acted and 237,1 kWh of electricity was restored 14,000 manat use value. As a result of activities undertaken during the period from 2013 in addition to this amount the debtor's debt had been repaid.
It should be noted that the proposed measures are implemented about fire safety. In particular, the fire  fighting equipment is provided with a capacity of excess fat, the zone TR and TL areas of dry grass and other things, the basis of the transformer oil-contaminated surfaces cleaned and stems.