KEYFİYYƏT YÜKSƏLİR, DAYANIQLIQ ARTIR
Respublikamızın enerji təchizatı sistemində yenidənqurma işlərinin geniş vüsət alması istehlakçıların elektrik enerjisi ilə dayanıqlı və keyfiyyətli təminatını daha da yaxşılaşdırıb.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, bunu «Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi»nin balans mənsubiyyətində olan “Zərdab Elektrik Şəbəkəsi”nin timsalında da görmək olar. Məhz xətt və avadanlıqlara, transformator məntəqələrinə və yarımstansiyalara lazımi texniki qulluğun nəticəsidir ki, 2014-cü ilin də yekunu şəbəkə kollektivi üçün uğurlu olub.
Mənbədən aldığımız məlumata görə, 35/10 kV-lik «Zərdab» yarımstansiyasından çıxan «Zərdab-Ucar», «Zərdab-Əlvənd» hava xətlərinin 35 kV-lik yağ açarları və 35/10 kV-lik 6,3 MVA gücündə olan 1 və 2 saylı transformatorların 10 kV-lik giriş yağ açarları əsaslı təmirdən çıxarılıb ki, bununla da onların dayanıqlı işi təmin edilib. Həmçinin 2 saylı transformator kompleksində də zəruri texniki qulluq həyata keçirilib. Lüzumsuz açılmaların qarşısının alınması məqsədilə 35/10 kV-lik «Zərdab» yarımstansiyasında 35 və 10 kV-lik yağ açarlarının mühafizə dövrləri yoxlanılıb və sazlama işləri aparılıb. 3 saylı «Şəhər», «Mərkəzi Rayon Xəstəxanası», «Zərdab-Əlvənd» hava xətlərinin, İsaqbağı kəndi ərazisindəki 0,4 kV-lik hava xəttinin trassası yaşıl kütlədən təmizlənib və boşalmış naqillər çəkilib bərkidilib. Transformatorların yenisi ilə əvəzlənməsi prosesi də rayon energetiklərinin əsas vəzifələrindən biri olub. Rayonun Yediyarlı, Təzəkənd, Bıçaqçı,Gəlmə kəndlərindəki müxtəlif gücdə olan transformatorlar yenisi ilə əvəzlənib. Güclü küləklər və leysan yağışları nəticəsində müxtəlif xətlərin zədələnmiş dayaqları yeniləri ilə əvəz olunub.
35/10 kV-lik «Əlvənd» yarımstansiyasında 4 MVA gücündə olan transformator cari və bütün yağ açarları əsaslı təmir edilib, avadanlıqlara yağ əlavə olunub ki, bu da yarımstansiyanın dayanıqlı işinə zəmin yaradıb. Dəliquşçu kəndi ərazisində 10 və 0,4 kV-lik hava xətlərində təmir-bərpa işləri aparılıb.

QUALITY IS IMPROVING, STABILITY IS INCREASING
Reconstruction of power supply system of the country, the prevalence of a stable and reliable supply of electricity to consumers further improvement.
According to the information given to the Press – release of Azerenergy JSC, and he said that balance "Mingachevir regional electric network" belongs "Zardab Power Network" in the performance can be seen on. Just line and equipment, transformer stations and substations necessary repairs as a result of the end of 2014 was successful for the Network.
According to the source,  the progress to achieve a more stable and reliable energy production due to a number of factors. More  important of these was the creation of a high level of preparation for the winter season. In general, the work, including the broad scope of the work done in the fourth quarter of last year. Gas turbine units 1 and 2 of them carried out different kinds of repairs, boiler inspection equipment, repairs and fuel pumps. included.
Information from the source, it should be noted that the necessary measures have been taken at 110 kV. In particular, one of the  substation equipment to carry out repair work done. Recall that the "Baku" TEC capacity of 53.5 MW each at the  two gas turbines operate.
35/10 kV "Elvend" 4 MVA transformer substation breakers, now, and all the fat that was repaired, oil was added to the equipment that contributed to the work of the Subcommittee stability. Deligushchu village 10 and 0.4 kV were repaired and restored.