Ağstafa şəhərinin elektrik enerjisi təchizatı sistemində mövsümə hazırlıq işləri davam edir. Elektrik şəbəkəsinin təmirçilər briqadası xətt və yarımstansiyalarda zəruri profilaktik tədbirləri həyata keçirirlər.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Ağstafa” elektrik şəbəkəsinin xidməti ərazisində mövsümə hazırlıq üzrə tədbirlər planına uyğun olaraq, rayonun elektrik təsərrüfatının dayanıqlığı daha da möhkəmləndirilir. Qeyd edək ki, ötən ilin son üç ayında şəbəkə kollektivi 6-10-04 kilovoltluq elektrik verilişi xətlərində və 6-10/04 kV-lik transformator məntəqələrində müvafiq yenidənqurma və təmir işləri həyata keçiriblər.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində də müsbət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə ötən ilin dekabr ayındakı ümumi istehlak 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlak ilə müqayisədə 6,2 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 15,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2013-cü ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 3,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 223 min kilovatsaat azdır. Hesabat dövründə ödəniş isə 2013-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 4 faizdən çox artmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2014-cü il ərzində isə müəssisə üzrə ümumilikdə 133,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 42,7 milyon kilovatsaatdan, ödəniş isə mütləq 43 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2013-cü ilin müvbafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 43 min kilovatsaat azalaraq 34 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2013-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 3 faizdən çox artımışdır.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulması faktları üzrə ötən il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı xeyli sayda istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Seasonal preparation measures in the line of electric energy supply is continued in Aghstafa city. Repairers of electric network and s/s are implemented necessary prophylactic measures.
According to the information given by Energy Supply Department of "Azerenergy" JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, "Aghstafa electric network" in accordance with the action plan in preparation for the season, further strengthening the sustainability of the energy sector. It should be noted that in the last three months of last year, the collective power lines kV network 06/10/04, and 6-10 / 04 kV transformer station on reconstruction and repair work is carried out.
According to the report, the result of the positive trends observed with other technical and economic indicators. So, in December of last year, the total consumption of consumption, compared with the same period of 2013, an increase of 6,2 million kWh of 15,1 million kWh. The payment 2013 compared to the same period last significantly exceeded the figure. In particular, the resident population of 34 million kWh of electricity was used in a group that in 2013 consumption of less than 223 kWh. Payment during the reporting period compared to the same period in 2013 increased by 4 percent.
It should be noted that in 2014 the company as a whole was 133.6 million kWh of electricity energy. As a result of it, compared with the corresponding period of 2013 to 42,7 million kWh of consumption, payment shall be increased by more than 43 percent. In particular, the consumption of the population in 2013, compared with relevant period, a decline of 34 million kWh to 43 kWh. Payment must be compared with 2013 increased by 3 percent.
The source also said that the use of electric power enterprise in violation of the rules during raids in the past year the number of violations of the rights of consumers. Violations acted and use value of the loss of electricity has been restored. Actions carried out in this sum was repaid and related activities are carried out to pay the remaining amount.