Ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş, respublikamızın şimal bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının daha dolğun şəkildə təmin olunmasında “Xaçmaz” elektrik stansiyasının (ES) ardından "Şahdağ" ES-in tikilərək istismara verilməsi böyük əhəmiyyət kəsb etmişdir. Belə ki, stansiyanın işə qoşulması bölgənin elektrik enerjisi təchizatının kəmiyyət və keyfiyyətcə yaxşılaşmasında, o cümlədən sistemin dayanıqlığının artırılmasında da əhəmiyyətli rol oynayır. Həmçinin, bölgənin sosial-iqtisadi inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Eyni zamanda bu stansiya “Şahdağ” Qış-yay Turizm kompleksinin elektrik enerjisi təchizatını da həyata keçirir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 2014-cü ilin dekabr aynda müəssisədə 42,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmidir.  Yeri gəlmişkən, ötən il ərzində isə 415,4  milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ötən ildə də elektrik enerji istehsalı üzrə digər texniki göstəricilər üzrə müsbət nailiyyətlər əldə edilmişdir.
“Tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində kollektiv səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edirlər”, – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, texniki qulluq işləri stansiyanın təmir briqadası tərəfindən aparılır. Belə ki, elektrik stansiyasında porşen tipli mühərriklərdən ibarət olan aqreqatlara nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər qrafikə uyğun, vaxtında göstərilır. O cümlədən, ötən ilin son üç ayı ərzində bir neçə mühərrikdə növbəti istismar həddinə uyğun texniki qulluq işləri həyata keçirilmişdir. Generatorların  hamısı normal iş rejimində fəaliyyət göstərir. Hazırda generator aqreqatlarında reqlamentə uyğun nəzərdə tutulmuş texniki baxış  işləri həyata keçirilir. Ümumiyyətlə, stansiya dispetçer qrafikinə uyğun fəaliyyət göstərir.
Sonda onu da qeyd edək ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı  yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, yanğınsöndürmə vasitələrinə, yanğına qarşı su təchizatına növbədənkənar baxış keçirilmiş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Ümumiyyətlə, yanğın təhlükəsi olan bütün yerlər diqqətdə saxlanılır və onlar təlimata uyğun olaraq yanğına qarşı ləvazimatlarla tamamilə təmin olunmuşdur.

PRODUCTION IS OPERATED UNDER THE DISPATCH GRAPHIC
"Shahdagh" PP belonging to "Khachmaz power plant" takes the main role in supplying with electric energy of northern regions. Thus, the involvement of the station of quantitative and qualitative improvement of power supply in the region, but also plays an important role in enhancing the stability of the system. In addition, it is important in terms of socio-economic development of the region. At the same time, the station "Shahdag" winter and summer tourism complex conducts electricity.
According to the information given to the Press – release of "Azerenergy" JSC, which checks months December 2014, the company manufactures 42,200,000 kWh of electricity. By the way, last year was 415.4 million kWh of electricity.
Note that work to improve the efficiency of power transmission and distribution systems sustainable, stable operation and maintenance of the previous year as a result of targeted measures to improve the production of electrical energy have been made on other technical indicators.
"The quality and reliability of the transmission of electric energy consumers in the collective work, take an active part in maintaining the units," - said the source also said that the maintenance work carried out by teams of service stations. Thus, the piston engines power units of all the technical services provided in accordance with the schedule, the time. In particular, during the last three months of last year, maintenance work is carried out with a small engine operating limits. All generators are working properly. At present, the test generator will be conducted in accordance with the Regulations of aggregates. Overall, the power plant operates in accordance with the schedule.
Finally, it should be noted that other objects, as well as climatic conditions here, the focus in respect of fire safety. Thus, fire engines, fire water in the stunning views, which could result in a fire in dry grass and cleaned the area. In general, the risk of fire in the spotlight has been provided in accordance with the fire.