ENERJİ TƏHLÜKƏSİZLİYİ YÜKSƏK SƏVİYYƏDƏ TƏMİN EDİLİR
Abşeron yarımadası üzrə, xüsusilə Paytaxtın enerji təminatının stabilliynin və dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsinin təmin edilməsi məqsədilə bir sıra enerji obyektlərində sistem əhəmiyyətli təmir-bərpa işləri qrafikə uyğun yerinə yetirilib və hazırda bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndən (REŞ) ötən ilin son aylarında görülmüş işlər barəsində Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, 110 kV-lik “Puta” yarımstansiyasında 3 saylı 31,5 MVA-lıq transformator 40 MVA-lıqla əvəzlənərək yarımstansiyanın gücü artırılmışdır. Eyni zamanda bu yarımstansiyada 35 kV-lik hava elektrik verilişi xəttinin (HEVX) yağ açarı vakuum açarla əvəz edilmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 500 kilovoltluq “Abşeron” yarımstansiyasında 220 kV-lik 7-ci “Abşeron” HEVX-nin yuvası köçürülmüş, açıq paylayıcı quruluşda isə müxtəlif təyinatlı yenidənqurma işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda Bakı şəhərinın mərkəzi hissəsinin enerjitəchizatının dayanıqlılığında mühüm rol oynayan 220 kV-lik “Müşviq” yarımstansiyasında həyata keçirilən yenidənqurma işləri ilə əlaqədar 110 kV-lik 1-ci və 2-ci “Yasamal”, 1-ci “Dağlıq” HEVX-lərin yarımstansiyadakı elektrik avadanlıqları dəyişdirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 220 kV-lik “Səngəçal” yarımstansiyasında 2 saylı 125 MVA avtotransformatorun 10 kV-lik kabel xətti dəyişdirilmiş, boşaldıcı quraşdırılmış, yağ açarı isə vakuum açarı ilə əvəz edilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə “Hövsan”, “Nizami”, “Zabrat”, “Maştağa” və digər yarımstansiyalarda da yenidənqurma layihəsi çərçivəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyat keçirilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 110 kV-lik “8 km” yarımstansiyasında yeni 10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşun və yeni tikilən 220 kV-lik “Böyük-Şor” yarımstansiyasının tikintisi də davam etdirilir.
Müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan hava elektrik verilişi xətlərində (HEVX) də bir çox təmir-bərpa işlərinin yerinə yetirlməsini bildirən mənbə, onu da qeyd etdi ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik 2 dövrəli 4-cü və 5-ci “Şimal” HX-nin tikintisi başa çatdırılmış, 110 kV-lik 2 dövrəli 1-ci və 3-cü “Maştağa” HX-də yenidənqurma işləri isə davam etdirilir. Yeri gəlmişkən, 110 kV-lik 2 dövrəli 1-ci və 2-ci “Zığ”, 1-ci “Əhmədli” HX-də də yenidənqurma işləri isə davam etdirilir.
Sonda digər layihələr barəsində məlumat verən mənbə onu da bildirdi ki, yerinə yetirlən və hazırda davam etdirilən təmir-bərpa işləri enerjisistemin təhlükəsiziliynin yüksək səviyyədə təmin edilməsi istiqamətində atılan mühüm addımdır və bu işlər davamlı olaraq yerinə yetiriləcəkdir.

ENERGY SAFETY IS SUPPLIED IN HIGH LEVEL
Absheron peninsula, especially in the capital, strengthening energy security in order to ensure the stability and regularity of the important objects in various repair and restoration work was carried out in accordance with the schedule, and work continues in this direction.
According to the information given to the Press – release of "Azerenergy" JSC, in respect of the work done in the last few months of last year, the information has been featured in the press, and he says that the 110 kV "Puta" with the number 3 31.5 MVA transformer substation replaced by increased capacity of 40 MVA. At the same time, 35 kV line (TL) has been replaced by oil switch.
According to the source, 7 220 kV "Absheron" transferred to the cell OHL in various reconstruction work carried out in the switch. At the same time, plays an important role in the stability of the energy supply of 220 kV, in connection with the reconstruction of 110 kV substation in the 1st and 2nd "Nizami", of the HV substation electrical equipment replaced. Along with all the 220 kV "Sangachal" auto transformer substation 10 kV 125 MVA number 2 cables changed relaxant set, vacuum breaker switch has been replaced.
It should be noted that the term "Nizami", "others", "Mashtaga" and other substation project reconstruction performed under various conditions. It should be noted that the 110 kV "8 km" The new 10 kV to 220 kV distribution system and the newly built "Big-Shor" continued substation.
Belonging to the TL (TL) as a source of many implementing repair and restoration works, and also noted that the above-mentioned period, 110 kV circuit breakers 2, 4 and 5 of the "Shimal" TL completed 1st 110 kV circuit breakers and the third "Mashtaga" 2TL is under construction. By the way, the circuit 110 kV 1st and 2nd "Zigh" 2, 1 "Ahmedly" TL reconstructed.
The source also said the end of the other projects that are currently ongoing repair and restoration for implemented and safety of the energy system is an important step towards ensuring a high level, and this work will be carried out continuously.