Səmərəliliyi yüksək olmaqla yanaşı tikinti müddətinin də azlığını nəzərə alaraq, Dövlət başçımızın diqqət və qayğısı sayəsində elektrik enerji sisteminin respublika iqtisadiyyatının sürətli inkişafının qabaqlamasını təmin etmək məqsədilə postsovet məkanında ilk dəfə olaraq ölkəmizdə generasiya güclərinin paylanmış struktur konsepsiyasını əsas götürərək porşen tipli mühərriklərlə təmin olunmuş generatorlardan ibarət olan generasiya gücləri tikilərək istismara verilmişdir. Belə enerji obyektlərindən biri də “Astara” elektrik stansiyasıdır. “Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, elektrik enerjisinin istehsalı, eyni zamanda tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində müəssisə kollektivi səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edirlər. Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, bütün enerji obyektlərində olduğu kimi burada da mövsümə hazırlıq çərçivəsində təmir-bərpa işləri yerinə yetirilib. Bütün avadanlıqlar yoxlanılmış, mühafizələr qaydaya salınmışdır. Eyni zamanda işçilərin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində də tədbirlər görülmüşdür.
Onu da qeyd edək ki, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir. İstismar səviyyəsinin yüksək həddə saxlanılmasını təmin etmək üçün texniki məsələlərə diqqətlə yanaşılır, vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Belə ki, tələbatçıların daha keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində son üç ay ərzində də növbəti istismar həddinə uyğun texniki xidmət işləri həyata keçirilmişdir. Hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Elektrik stansiyasından daxil olan məlumatda enerjisinin istehsalı ilə əlaqədar məsələyə toxunularaq qeyd edilir ki, 2014-cü ilin dekabr ayında burada 21,9 milyon kilovatsaata yaxın  elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, ötən il ərzində isə enerji obyektində istehsal 227,2 milyon kilovatsaata yaxın təşkil etmişdir.  Yeri gəlmişkən, həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ötən ildə də elektrik enerji istehsalı üzrə digər texniki göstəricilər üzrə müsbət nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, digər müəssisələr kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğın su çəninə, nasos qurğusuna, su kəməri şəbəkəsinə və digər avadanlıqlar yoxlanılmış, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmış və daimi nəzarətdə saxlanılır. Eyni zamanda işçilərə əks-qəza təlimləri keçirilir. Xatırladaq ki, ümumi gücü  87 MVt olan “Astara” elektrik stansiyası 10 aqreqatdan ibarətdir.

MEASURES ARE SUCCESFULLY IMPLEMENTED
One of the important objects is "Astara power plant". "Given the" control of electricity companies According to the press service of the company, the production of electricity, supply, quality and reliable transmission of electrical energy at the same time working diligently staff business, take an active part in maintaining the units. According to the source of all power plants in the repair and restoration work was carried out in preparation for the season. All equipment has been tested and securities were under control. At the same time, measures were taken to improve the working conditions of employees.
It should be noted that all the equipment at the station in good condition. To maintain a high level of operational and technical issues carefully, timely technical reviews and operational measures. Thus, higher quality and reliable power supply in the last three months of maintenance work is carried out in accordance with the operational limit. At present, the company operates in accordance with the dispatch schedule.
Information on the production of energy from the power station link the issue should be noted that in December 2014, 21.9 million kWh of electricity was produced here. It should be noted that the energy of the object during the last year of production was 227,2 million kWh. By the way, as a result of targeted measures in the production of electrical energy for the previous year have been achieved in other technical indicators.
According to the source, it should be noted that other actors, such as the issue of fire safety in the spotlight. So, in order to ensure fire safety, fire water tank, pump, water mains and other equipment verified defects are eliminated, and constantly monitored. At the same time, employees are trained in the accident. Recall that the total capacity of 87 MW "Astara Power Plant "consists of 10 units.