XIRDALAN EŞ: AVADANLIQLAR NÖVBƏTİ MÖVSÜMƏ HAZIRDIR
İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən enerji təsərrüfatlarında yenidənqurma və ənənəvi təmir-bərpa işləri yerinə yetirilir. “Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Xırdalan Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) xidməti ərazisində 2014-cü ilin son üç ayında da mövsümə hazırlıq məqsədilə yenidənqurma və bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. Belə ki, müəssisənin xidmət göstərdiyi Masazır, Hökməli, Güzdək, Müşfiq, Xırdalan və digər yaşayış məntəqələrində 10, 6 və 0,4 KV-lik xətlərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri uğurla həyata keçirilimişdir. Eyni zamanda sayğac uçot komplektinə nəzarəin daha da gücləndirilməsi məqəsdilə həyata keçirilən yenidənqurma işləri zamanı SİP kabel xətti çəkilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə balans mənsubiyyətinə aid olan TM və KTM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüş və tranformatorlar təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı texnoloji itkiləri azaltmaq və transformatorlardan səmərəli istifadə etmək məqsədilə transformatorların gücləri ilə yüklərinin uyğunluğuna baxış keçirilmiş və müvafiq tədbirlər görülmüşdür.
Yeri gəlmişkən, müəssisənin xidməti ərazisində enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, 2014-cü ilin noyabr ayında “Xırdalan” EŞ-in xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 155 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon 9,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 60,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 69 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, 2014-cü ilin 11 ayı ərzində isə 2100-dən artıq qayda pozuntusu aktı tərtib olunmuşdur. Müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 7 milyon 506,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 450,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 63 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, 2014-cü ilin noyabr ayında sözügedən EŞ-in xidmət ərazisində 41,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 7,9 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 13 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,1 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 16,5 milyon kilovatsaatdan artıq, ödənişdə mütləq artım isə 17 faizə yaxın olmuşdur. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2014-cü ilin 11 ayı ərzində isə sözügedən EŞ üzrə istehlak 390,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə 2013-cü ililin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 56,1 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 17 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 141,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 15,6 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə 2013-cü ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 13 faiz artmışdır.

KHIRDALAN EN: THE EQUIPMENTS ARE READY FOR THE NEXT REASON
Reconstruction and traditional repair – restoration measures are implemented at the state territory in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy. According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, reconstruction and some repair work were implemented in “Khirdalan Electric Network”. So Masazir, Hokmali, Guzdak, Khirdalan, and other settlements, 10, lines 6 and 0.4 kV were carried out in various types of repairs. At the same time the need for further strengthening the rule of full type SIP during the reconstruction of the cable line.
It should be noted that the TM and CTP, belonging to different types of repair work done and repair of transformers connected to the network. Along with all the technological and productive use of transformers in order to reduce losses of power transformers and related measures were checked for matching with the load.
By the way, to ensure a more sustainable energy  to continue its work. Given the current climate, in order to ensure fire safety, TM and KTM-dry grass, fire extinguisher posts were tested. At the same time, the volume of oil from the gravel in the bottom part of the fat was replaced by a new, clean gravel.
According to information received from the source, in November 2014, "Khirdalan" EN 155 consumers during the raids, breaking the rules. 1million violations acted and 9.8 kWh of electricity was restored to 60, 6 manat use value. In the report, 69 % of this amount was repaid. It should be noted that during the first 11 months of 2014, more than 2,100 violations of the Act was drafted. More than 7million 506,900 in a proper manner about 450,500 manat use value of the loss of electricity has been restored. As a result of activities undertaken during the reporting period, 63 % of this sum was repaid and related activities carried out to pay the remaining amount.
The source also said that in November 2014, EN 41,1 million kWh of electricity was used in the service as well, that in 2013 the consumption of more than 7,9 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period in 2013 increased by 13 %. In particular, a group of private consumers, compared to the same period in 2013 to 16.5 million, an increase of more than 3,1 million kWh, while the absolute increase was about 17 percent. It should be noted that the information provided during the first 11 months of 2014, 390,9 million kWh consumption. As a result, compared to the same period in 2013 year 56,1million kWh of consumption, payment shall be increased by 17 %. In particular, the resident population of 141.9 million kWh consumer groups, that in 2013 the consumption of more than 15.6 million kWh. Payment must be compared with the same period in 2013 increased by 13 %.