Son dövrlər “Quba Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) enerji təsərrüfatında görülmüş işlər öz müsbət nəticəsini verməkdədir. Belə ki, rayonun elektrik enejisinin təchizatı ilə bağlı heç bir problem yoxdur və bütün istehlakçı qrupları dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunurlar.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, Quba rayonunda elektrik şəbəkələrinin fəaliyyətlərini sağlamlaşdırmaq, elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmaq və iqtisadiyyatın elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təchizatını təmin etmək məqsədi ilə mühüm işlər görülmşdür. Bu baxımdan, şəbəkənin xidməti ərazisində EVX-lərin yenisi ilə əvəz olunması istiqamətində görülən işlər diqqətəlayiqdir. Qeyd edək ki, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın təmin edilməsi məqsədi ilə transformator məntəqələrində də təmir işləri aparılıb. Yeri gəlmişkən, hazırda bu proses tədbirlər planına uyğun davam etdirilir: xətlər dəyişdirilir, dayaqlar  yenisi ilə əvəz olunur,  xətlərin keçdiyi ərazi yaşıl kütlədən təmizlənir, transformatorlar təmir edilir. Onu da qeyd edək ki, rayonun elektrik enerjisi ilə təchizatı sahəsində görülən zəruri tədbirlər istismar səviyyəsini yüksəldib, bir çox enerji təchizatı problemlərini aradan qaldırmışdır.
Mənbə istehlakçılara verilən elektrik enerjisinin haqqının ödənilməsi sahəsində də vəziyyətin normal olduğunu bildirərək onu da qeyd etdi ki, 2014-cü ilin noyabr ayında sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində 15,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 522 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 9,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 521 min kilovatsaatdan çox artmışdır. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2014-cü ilin 11 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak 131,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 5,1 milyon kilovatsaatdan, ödəniş isə mütləq 7 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 70,9 milyon kilovatsaatdan və 747 min kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır. Enerji obyektindən o da bildirildi ki, istehlak olunmuş elektrik enerjisinin haqqının tam həcmdə ödənilməsinin təmin edilməsi dövlət əhəmiyyətli məsələ olduğundan bu istiqamətdə daha da yaxşı nəticələrin əldə olunmasına səy göstərilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, 2014 ilin noyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 38 istehlakçının sayğac uçot komplektini pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 63,5 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 3,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Ümumiyyətlə isə, 2014-cü ilin 11 ayı ərzində isə burada 605-dən çox qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 1 milyon 26,1 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 61,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ilin aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.

IMPLEMENTED MEASURES GIVE POSITIVE RESULTS
Implemented measures in “Guba Electric Network” (EN) give its positive results in energy economy during last period. So that, there is no problem in electric energy supply of the region and all consumers group are supported with quality and stabile electric energy.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the press – release of the Joint Stock Company, Guba activities of the electricity networks, improve nutrition and economics in order to ensure an uninterrupted supply of electricity is one of the most important steps. That is why, in the remarkable work of TL for replacement. Please note that in order to ensure the stability of the electrical transformer substations have been renovated. By the way, this process is currently with the action plan: Change the line bearings are replaced with new, green mass of land cleaned, repaired transformers. It should be noted that the necessary measures are taken in the supply of electricity to the region to increase the level of care, eliminating many of the problems of energy supply.
The source of payment of electricity to consumers, saying that the situation is normal, it is noted that the area office of the company in November 2014, 15.1 million kWh of electricity consumed in the same period of 2013, the consumption of more than 522 kWh. In particular, the consumption of resident population of 9,1 million kWh. As a result, compared to the same period in 2013 increased consumption of 521 kW. It should be noted that in the first 11 months of 2014, 131.3 million kWh consumption. Compared to the same period in 2013 to 5.1 million kWh of consumption, payment shall be increased by more than 7 percent. In particular, the resident population of 70.9 million kWh, respectively, and was more than 747 000. Payment must be increased by 6 percent. It was also reported that the object of the energy consumed in a position to provide full payment of electricity is an important issue in this regard, efforts to achieve even better results.
Finally, it should be noted that in November 2014 during the 38 territories raid disorders consumers. Violations acted and 63.5 kWh of electricity was restored 3800 manat use value. A report last month in addition to the amount of the debtor's debt was repaid. In general, during the first 11 months of 2014, were found more than 605 violations, and 26 100 to 1 million kWh of electricity was restored to 61,5 manat use value. In addition to this amount as a result of actions carried out in the past year, the debt of the debtor has been extinguished.