“ ZAQATALA EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ APARILIB
Mövsümə hazırlıq çərçivəsində “Zaqatala Elektrik Şəbəkəsi”ndə bir sıra mühüm işlər həyata keçirilib.
Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,   2014-cü ilin son üç ayı ərzində sözügedən EŞ-in xidməti ərazisində olan 10 kV-lik “S.Vurğun”, “Tala”, “Makov” və digər hava xətlərində həyata keçirilən təmir işləri xətlərin 2 kilometrdən artıq hissəsini əhatə etmişdir. 0,4 kV-lik xətlərdə də təmir işləri aparılmışdır ki, buraya Mosul, lahıc, Qandax, Muğanlı və digər bir neçə kəndin paylayıcı şəbəkəsi daxildir. Qeyd edək ki,  mövsümünə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində hava elektrik verilişi xətlərin altındakı yaşıl kütlələr təmizlənib. Bu da baş verə biləcək qəza hallarının və qısaqapanmaların qarşısının alınması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir. Həmçinin, şəbəkənin balansında olan bir neçə transformator məntəqəsində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Mənbədən onu da bildirdilər ki, rayonda elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən abonentlərə qarşı sərt tədbirlər görülür. Təbliğat işinin  normal səviyyədə qurulmasına da ciddi diqqət yetirilir. Görülən tədbirlər elektrik enerjisindən daha çox istifadə olunduğu qış aylarlnda qeyri-qanuni müdaxilələrin qarşısının alınmasına təsirsiz ötüşməyəcək. Nəticədə istismar zamanı istifadə olunan avadanlıqlarda baş verə biləcək qəza halları minimum səviyyəyə endiriləcəkdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 2014-cü ilin noyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 22 istehlakçının sayğac uçot komplektini pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 144,2 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 8,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 87 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, 2014-cü ilin 11 ayı ərzində isə burada 360 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 565,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 34 min manatdan cox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, 2014-cü ilin noyabr ayında sözügedən EŞ-in xidmət ərazisində 7,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 906 min kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 921 min kilovatsaatdan çox artaraq 5,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2014-cü ilin 11 ayı ərzində isə sözügedən EŞ üzrə istehlak 74,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə 2013-cü ililin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 3,6 milyon kilovatsaata yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 49,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 3,8 milyon kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə 2013-cü ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır.

ZAGATALA EN: REPAIR WORK IS IMPLEMENTED
Some important measures are implemented in the line of seasonal measures in "Zagatala Electric Network".
According to the information given to the Press –release of "Azerenergy" JSC, Over the last three months of 2014 in EN 10 kV "S. Vurghun", "Tala", "Makov" line and other lines of repair work is carried out within 2 km covered. 0.4 kV, repair work is done here, Mosul, Lahij, Gandakh, and several other villages Muganli includes the distribution network. Note that in preparation for the season under the green grass was purified overhead power lines. This can happen, it is very important to prevent accidents. In addition, transformer substations network belonging to several different types of repair work was realized. The source, also said that the illegal use of electricity to consumers in the region against the austerity measures. Normal operation in the establishment of attention. Measures taken to use more electricity in the winter, preventing unauthorized months. As a result of accidents that may occur during operation of the equipment used by reducing it to a minimum.
According to the source, in November 2014, during the raids were 22 violations of consumers. Violations acted and 144.2 kWh of electricity was restored 8700 manat use value. In the report, 87 percent of this amount was repaid. It should be noted that during the first 11 months of 2014, 360 violations were found here, and more than 565.8 thousand manat use value of 34,000 losses of electricity was restored. As a result of activities undertaken during the reporting period of the previous year, and the amount of the debtor's debt was repaid.
The source also said that in November 2014, EN 7.7 million kWh of electricity was used in the service as well, that in 2013 the consumption of more than 906 kWh. In particular, a group of private consumers, compared with the same period of 2013, an increase of 921,000 more than 5.2 million kWh. It should be noted that the information provided during the first 11 months of 2014, 74.8 million kWh consumption. As a result, compared to the same period in 2013. The consumption years increased by 3.6 million kWh. In particular, 49,7 million kWh consumption by consumer groups, that in 2013 the consumption of more than 3.8 million people. Payment must be compared with the same period in 2013 increased by 3 percent.