YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ UĞURLA DAVAM EDİR
Ötən il “Şirvan REŞ” MMC-nin balans mənsubiy­yətinə daxil olan şəbəkələrdə əsaslı yenidənqurma işlərinin həyata keçirilməsi bölgə əhalisinin və iqtisadiyyatın elektrik enerjisi ilə daha dayanıqlı şəkildə təchiz edilməsinə imkan yaradıb. Enerji təchizatçıları qış mösümündə yarana biləcək problemlərin qarşısının vaxtında alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində zəruri texniki işləri indi də planauyğun olaraq ardıcıllıqla davam etdirirlər.
“Sabirabad Elektrik Şəbəkə­si”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumatda bildirilib ki, Mu­radbəyli, Əsgərbəyli, Yuxarı Ax­taçı, Qasımbəyli, Yeni Novruzlu kəndlərinin enerji təsərrüfatında yenidənqurma işləri aparılıb, 0,4 kV-lik şəbəkə tamamilə yenilənib. Həmin kəndlərin elektrik enerjisi 110/35/10 kV-lik “Sabir­abad” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik III “Şəhər” xətti vasitəsilə təchiz olunur. Hazırda bu xətt üzrə davam etdirilən yenidənqurma işləri başa çatmaq üzrədir, abonentlər smart-kart tipli say­ğacla təchiz olunur. Yenidən­qurma tədbirləri çərçivəsində 740 ədəd 10 kV-lik, 1200 ədəd 0,4 kV-lik dayaq dəyişdirilib, 56 ədəd müxtəlif güclü transformator yenidən qurulub. Təmir işlərinin bu ilin I rübündə tamamlanması nəzərdə turulub”, - deyən mənbə qeyd edib ki, yenidənqurma işləri Sabirabad şəhəri, Kürkəndi, Qa­lağayın, Suqovu­şanlı və Əsədli kəndlərində də həyata keçirilib. Adıçəkilən yaşayış məntəqələrində 13800 abonentə smart-kart tipli sayğac quraşdırılıb ki, bunlardan 12360-ı məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir. Ötən ilin noyabr ayından isə rayonun Xəlfəli, Şəhriyar kəndlərinin elektrik təsərrüfatının yenidən qurulmasına başlanılıb. Bu kəndlərdə təxminən 1000-dən çox abonentə smart-kart tipli sayğac quraşdırılacaq. Təmir işlərinin bu ilin III rübündə tamamlanması nəzərdə tutulur. “Sabirabad” EŞ-də elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısını vaxtında almaq üçün mütəmadi olaraq reydlər keçirilir. Belə ki, ötən ilin on bir ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 1480-dən artıq istehlakçının sayğac-uçot komplektində qüsur aşkar edilərək, 2 milyon 777,7 min kilovat-saata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 166,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilib, bu məbləğin 90 faizə yaxını ödənilib, qalan hissənin ödənilməsi üçün tədbirlər görülür.
Yenidənqurma işləri “Şirvan REŞ” MMC-nin balans mən­subiy­yətinə daxil olan İmişli və Saatlı elektrik şəbəkələrində də aparılır.
“İmişli” EŞ-dən verilən məlumatda bildirilib ki, son dövrlər ərzində rayon mərkəzində 9500-ə yaxın abonent smart-kart tipli sayğacla təmin edilib, burada 150 km uzunluğunda 0,4 kV-lik SİP-kabel çəkilib. Keçən ilin yanvar ayından rayonun Bəhramtəpə və Hacıbabalı kəndlərində 10-0,4 kV-lik şəbəkənin yenidən qurulmasına başlanılıb. Yenidənqurma tədbirləri çərçivəsində 35 km-dən çox SİP-kabel çəkilib, 650 abonentə smart-kart tipli sayğac quraşdırılıb, 265 ədəd 10 kV-lik dayaq dəmir-beton dayaqla əvəz olunub. Bu ilin yanvar ayından isə ra­yonun Mərzəli, Qaradonlu, Xubyarlı və Çaxırlı kəndlərində 10-0,4 kV-lik şəbəkənin yenidən qurulmasına başlanılacaq. Bu yaşayış məntəqələrində 1300 abonentə smart-kart tipli sayğac quraşdırılması nəzərdə tutulub. İmişli EŞ-də ötən il payız-qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar mühüm tədbirlər də həyata keçirilib: 10-0,4 kV-lik xətlərdə 150 ədəd dəmir-beton dayaq basdırılıb, 58 ədəd ağac dayaq yenisi ilə əvəz edilib, 80 ədəd ağac dayaq dəmir-beton kötüklərə bərkidilib.  İstehlakçıların daha da dayanıqlı elektrik təminatının yaxşılaşdırılması məqsədlilə yerinə yetirilən tədbirlər sırasına yarımstansiyalarda həyata keçirilmiş təmir işləri də daxildir. Ötən il 35/6 kV-lik “Çahar” yarımstansiyasında əsaslı təmir işləri aparılıb, burada 4 MVA-lıq transformator yenisi ilə əvəz olunub. 35/10 kV-lik “Muğan” yarımstansiyasında isə 6,3 MVA transformator əsaslı təmir olunub. 35/10 kV-lik “Rəsullu” yarımstansiyasında da analoji işlər görülüb. Qışa hazır­lıq­la əlaqədar ayrı-ayrı kəndlərdə 25 ədəd 10/0,4 kV-lik güc transformatoru əsaslı təmir olunub.
“Saatlı” EŞ-dən aldığımız məlumata görə isə, rayonun Azad­kənd yaşayış məntəqəsində elektrik enerjisi təsərrüfatı tamamilə yenidən qurulub. Burada 40 km uzunluğunda 0,4 kV-lik SİP-kabel, 27 km uzunluğunda 10 kV-lik EVX çəkilib, 360 abonent smart-kart tipli sayğacla təchiz olunub. Bu xətlərdə 800-ə qədər dayaq basdırılıb. Yenidənqurma işləri təqribən bir il çəkib və ötən ilin mart ayında tamamlanıb. Həmin vaxtdan analoji işlər Qara Nuru kəndində davam etdirilib. Hazırda bu kənddə 1300 abonentdən yarıdan çoxuna smart-kart tipli sayğac quraşdırılıb, 25 km məsafədə 0,4 SİP-kabel, 14 km məsafədə 10 kV-lik EVX çəkilib, bu xətlərdə 630 dayaq dəyişdirilib. Hazırda mü­əs­sisənin xidməti ərazisində yenidənqurma və təmir-tikinti işləri uğurla davam etdirilir.

RECONSTRUCTION MEASURES ARE SUCCESFULLY CONTINUED
Last year, "Shirvan REN" Balance response company, which included the introduction of the network economy and reconstruction of the region's population to a more sustainable supply of electricity for the population. Energy suppliers to avoid problems that may occur during the winter season Current transformer substations, transmission lines necessary technical work is now planned to continue the sequence.
According to the information given by "Sabirabad Electric Network" to the Press – release of "Azerenergy" JSC,  Muradbəyli, Askerbeyli, Yukhari Axtachy, Gasimbeyli, Yeni  Novruzlu reconstructed villages in the energy sector, 0.4 kV network fully upgraded. 110/35/10 kV electricity in the villages, "Sabirabad" 10 kV substation III "City", is fed through line. Currently, the reconstruction is nearing completion on the line, users are equipped with smart card meters. Reconstruction  frame measures 740 x 10 kV, 0.4 kV stands were changed in 1200, was renovated in 56 different powerful transformers. Provides repairs completed in the first quarter of this year, "- said the source, reconstruction Sabirabad, Kurkandi, Qalagayın, Suqovusanlı and Asadli was conducted in the villages. The above-mentioned localities 13,800 subscribers meters of smart cards, including 12360-I-consumers (population ) are a group of consumers. in November last year, Khalfali, Shahriyar village district began the reconstruction of electrical energy. And  about 1000 meters will be installed subscribers smart kart. Repair  work will be completed in the third quarter of this year. "Sabirabad" EN cases of illegal use of electricity on a regular basis to prevent raids. Thus, over the past eleven months of 1480 than during the raids on the rules of consumers were found lost 2 million kWh of electricity 166.7 777 700 manat use value was about 90 per cent of this amount was paid to pay the remaining amount being taken.
Reconstruction of Shirvan "REN", which is included in the carrying belonging company Imishli and watches made in electric networks.
"Imishli" said EN from the center of the region in recent years, almost 9500 subscribers with meters and the type of smart card, SIP-150-km cable is 0.4 kV. Hacıbabalı Bahramtapa village region since January last year and started the reconstruction of 10-0.4 kV network. SIP-frame reconstruction of more than 35 km of cable has been installed, the subscriber smart card 650 meters, 265 10 kV towers were replaced by reinforced concrete. In January this year region Marzali, Garadonlu Khubyarly Chakhirli village and begin reconstruction of 10-0.4 kV network. Settlement of 1300 meters is planned to install a smart card subscribers. Imishli EN important events in the past year to prepare for the autumn-winter season were held: 10-0.4 150 kV concrete steps, 58 wooden benches were replaced with new, reinforced wooden stands 80 fixed on concrete stumps. Uninterruptible  power supply to consumers in order to improve the job done. Repair work carried out includes substations. Last year, 35/6 kV "Shahar" with refurbished, MBA 4 has been replaced with new ones. 35/10 kV "ABC" 6,3 MVA transformer substation was restored. 35/10 kV work "Rasullu" with what was done in the same period. Winter preparation 25 separate villages in power transformers 10 / 0.4 kV was restored.
"The Hours" EN to resolve the electricity in the region has been completely renovated Azadkend 40-km SIP-0,4 kV cable length of 27 km and 10 kV lines, 360 subscribers smart cards are equipped with meters. This lines up to 800 footrests. Reconstruction lasted about a year and was completed in March of last year. Since then, similar work has been going on in the village of Black Light. Currently, more than half of the subscribers smart cards in the village of 1300 meters, 25 km from the cable 0.4 SIP, 14 km of 10 kV lines, the lines were changed Prop 630. The enterprise service is currently in renovation and repair work successfully.