“QUSAR”DA MÖVSÜMƏ HAZIRLIQ
Respublika ərazisində fəaliyyət göstərən enerji obyektlərində həyata keçirilən təmir-bərpa işləri onu deməyə imkan verir ki, fövqəladə hallar istisna olmaqla bu mövsümdə də istehlakçılar elektrik enerjisindən istifadə zamanı problemlə qarşılaşmayacaqlar.
Ölkənin gözəl guşələrindən biri hesab edilən Qusar rayonunun enerji təchizatında müstəsna rolu olan eyni adlı elektrik şəbəkəsi burada yaşayan əhalinin elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təminatı ilə həmişə gündəmdə olub.
Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən rayon və onun ətraf zonalarını qidalandıran elektrik verilişi xətləri (EVX) və tranformator məntəqələri müntəzəm olaraq yoxlanılır və lazımi tədbirlər yerinə yetirilir. Yeni naqillərin çəkilişi və dayaqların basdırılması qış fəslində gözlənilən buzlaşmadan sınma və sıradan çıxma hallarının qarşısının alınmasında mühüm rol oynayır.
Məlumatda o da bildirilir ki, sözügedən müəssisə üzrə 2014-cü ilin noyabr ayındakı ümumi istehlak 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlak ilə müqayisədə 1,7 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 8 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 3,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 118 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə 2013-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 11 faizdən çox artmışdır.
Onu da qeyd edək ki, 2014-cü ilin 11 ayı ərzində isə sözügedən EŞ üzrə ümumilikdə 71,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 14,9 milyon kilovatsaata, ödəniş isə mütləq 29 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlak ilə müqayisədə 780 min kilovatsaata yaxın artaraq 29,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 7 faizə yaxın artmışdır.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, 2014-cü ilin noyabr ayında burada keçirilmiş reydlər zamanı 57 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 39,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 2,4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 21 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2014-cü ilin 11 ayı ərzində isə 290-a yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuş, 271 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 16,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 36 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

GUSAR IS ALSO READY FOR SEASON
There were not observed any problem as a result of carried out repair – restoration measures at energy objects. He is considered one of the most beautiful parts of the country with an important role in the energy supply of Gusar region of the same name with a steady supply of electricity to the grid of the city has always been on the agenda.
According to the information given by to the press – release of “Azerenergy” JSC, power supply lines (TL) and transformer substations are checked on a regular basis and appropriate measures are implemented. Laying new cables and stands burial winter ice will play an important role in prevention of breakdowns and failures.
According to the report, the total consumption of the company in November 2014, consumption as compared to the same period of 2013. And 1.7 million kWh amounted to more than 8 million kWh. The payment in 2013 was higher compared to the last year. In particular, the resident population of 3800000 kWh of electricity was used in a group that in 2013 the consumption of more than 118 kWh. Payment during the reporting period compared to the same period in 2013 increased by 11 percent.
It should be noted that the information provided during the first 11 months of 2014, has been used a total of 71.4 million kWh electric energy. As a result of it, compared with the corresponding period of 2013 to 14,9 million kWh of consumption, payment shall be increased by 29 percent. In particular, the consumption of private consumption as compared to the same period in 2013, an increase of 29.3 million kWh and 780 kWh. Payment must be compared with the corresponding period in 2013 increased by 7 percent.
According to information received from the source, in November 2014, during the raids of 57 consumers were discovered 39.9 kWh of electricity was restored to 2.4 manat use value. In the report, 21 percent of this amount was repaid. It should be noted that in the first 11 months of 2014, nearly 290 have been found in violation of 271 kWh of electricity was restored 16,200 manat use value. As a result of activities undertaken during the reporting period, 36 percent of this sum was repaid and related activities carried out to pay the remaining amount.