Şəki Elektrik Şəbəkəsində istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər davam etməkdədir. Bu barədə “Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir ki, rayonun elektrik enerjisi ilə təchizatı sahəsində vəziyyət qənaətbəxşdir və hazırda rayon gün ərzində daha keyfiyyətli və dayanıqlı enerji ilə təmin edilir.
Elektrik enerjisi ilə təchizat sahəsində vəziyyətin qənaətbəxş olmasının rayonun elektrik təsərrüfatında görülmüş əsaslı və cari təmir işlərilə bağlı olduğunu bildirən mənbə qeyd etdi ki, elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir. Bütün imkan və qüvvələr ötürücü və paylayıcı şəbəkələrin istismar səviyyəsinin yüksəldilməsinə yönəldilib. Müəssisənin  xidməti ərazisində mövsümə hazırlıq məqsədilə bir sıra k-lik Aydınbulaq, Qoxmuq, K.Dəhnə və digər HX-lərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xətlərin müəyyən hissəsi də təmir olunmuşdur. Paralel olaraq analoji təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik xətlərdə də aparılmışdır. Eyni zamanda sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində yerləşən TM-lərdə də əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, 2014-cü ilin 11 ayı ərzində Şəki EŞ üzrə 126,8 milyon kilovatsaatdan artıq (bunun 67 milyon kilovatsaatdan çoxu daimi əhali qrupu tərəfindən istehlak edilib), o cümlədən 2014-cü ilin noyabr ayında 13,3 milyon kilovatsaatdan artıq (bunun 7,3 milyon kilovatsaatdan çoxu daimi əhali qrupu tərəfindən istehlak edilib) elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2014 –cü ilin 11 ayı ərzində ümumi istehlak 7.5 milyon kilovatsaata yaxın (daimi əhali qrupunda isə 5 milyon kilovatsaata yaxın), ödəniş isə mütləq 2 faizə yaxın (daimi əhali qrupunda da mütləq 2 faizə yaxın) artmışdır. O cümlədən, 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2014 –cü ilin noyabr ayında ümumi istehlak 1.2 milyon kilovatsaata yaxın (daimi əhali qrupunda isə 1,1 milyon kilovatsaata yaxın) artmışdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, 2014-cü ilin 11 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 780-dan artıq istehlakçının "Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydaları"nı pozması faktı aşkarlanmışdır. Bu qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılıb və 1 milyon 559.5 min kilovatsaatdan çox itirilmiş elektrik enerjisinin 93,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin məbləğin 46 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, 2014-cü ilin noyabr ayında aşkar edilmiş 84 qayda pozuntusuna görə, 240 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 14,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmiş və hesabat ayında həmin bu məbləğin 40 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin olunmuşdur.

Systematical and purposeful measures are continued in the line of much more increasing of electric energy supply of consumers of “Shaki Electric Network”. It was noted in the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company. Satisfactory to the situation of supply in the region is carried out capital and current repairs on the source said, a number of measures aimed at improving the supply of electricity is carried out. All objects transmission and power distribution networks to improve service levels. Season the company to prepare a series of  Aydinbulag, Gokhmug, K.Dahna TL and other types of repair work carried out in different parts of the lines were repaired. In parallel, belonging to the same repair work was carried out in 0.4 kV. At the same time, the company is located in the capital and repair work was carried out on a TA.
It should be noted that, given the shaky during the first 11 months of 2014, more than 126.8 million (67 million more than was consumed by a group of the population), including 13.3 million more than in November 2014 (it was absorbed by the resident population of 7300000 kWh) of electricity consumed. As a result, compared to the same period in 2013 during the first 11 months of 2014, total consumption of 7.5 million kilowatt-hours (kWh permanent population of 5,000,000 group), payment of 2 percent (2 % of the population in the group) increased, in particular, compared to the same period in 2013 in November 2014, the total consumption by 1.2 million kilowatt-hours (kWh resident population of 1.1 million, while the group) increased.
The source also said that the first 11 months of 2014 in the raids, more than 780 consumers electricity rules violations were found. This rule violations and acted 1million 559,500 kWh of electricity was restored to 93,5 manat use value. In the report, 46 percent of the amount was paid.
By the way, was discovered in November 2014 for violation of Rule 84, more than 240 thousand manat use value 14400 losses of electricity was restored in 40 per cent of this amount was repaid.