TƏMİR KAMPANİYASI UĞURLA YERiNƏ YETİRİLİR
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması energetiklərin ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Qəbələ Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) də xidməti ərazilərində bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müvafiq tədbirlər sözügedən REŞ-in fəaliyyət dairəsinə məxsus olan Göyçay elektrik şəbəkəsində də uğurla yerinə yetirilib. Belə ki, 2014-cü ilin son üç ayı ərzində istehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatının daha da keyfiyyətli şəkildə təmin edilməsi məqsədilə 10 və 0,4 kV-lik HX-lərində təmir işi görülərək xəttin trassası yaşıl kütlədən təmişlənmiş, naqillərin qabariti bərpa edilmışdir. Eyni zamanda elektrik xətlərində izolyatorlar və naqillərin yeniləri ilə əvəz edilməsi ilə yanaşı, dayaqlar da düzəldilmişdir.
Məlumat üçün bildirək ki, cari ilin son 3 ayı ərzində 27,8 kilometr 10 kV-lik EVX-də əsaslı və cari təmir işləri görülmüşdür.
Qeyd edək ki, müxtəlif təyinatlı təmir işləri EŞ-in balans mənsubiyyətinə daxil olan TM-lərdə də aparılmış və eyni zamanda bir neçə transformatorda əsaslı təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir. Ümumiyyətlə, icra edilmiş müxtəlif təyinatlı təmir-bərpa işləri enerji daşıyıcıların dayanıqlığını daha da artırmış və iş qabiliyyətini daha da gücləndirmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, 2014-cü ilin noyabr ayında Göyçay EŞ-in xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 14 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 43,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 2,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, 2014-cü ilin 11 ayı ərzində burada 170-ə yaxın istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 532,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 31,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində müsbət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə 2014-cü ilin noyabr ayındakı ümumi istehlak 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlak ilə müqayisədə 991 min kilovatsaatdan çox artaraq, 8,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə 2013-cü ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 2 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda 5,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 796 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat ayında ödəniş isə 2013-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 7 faizdən çox təşkil etmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2014-cü ilin 11 ayı ərzində müəssisə üzrə ümumilikdə 85,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 8,8 milyon kilovatsaata, ödəniş isə mütləq 8 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda bu göstəricilər müvafiq olaraq 53.7 milyon kilovatsaata və 6.5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. 2013-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə hesabat dövründə ödəniş isə artaraq mütləq 8 faizə yaxın olmuşdur.

REPAIR MEASURES ARE SUCCESFULLY IMPLEMENTED
Implementing of capital and maintenance repair work, decreasing of losses in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy are main orders standing in front of the power engineering specialists. Relevant measures are implemented in the line of “Gabala Regional Electric Network” (REN).
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, belonging to REN Goycay actions have been successfully implemented in the electrical system. Thus, during the last three months of 2014, demand for electricity consumers in order to ensure the quality of TL 10 and 0.4 kV green mass cleaned observed repairs, cable sizes. At the same time, insulators power lines and wires should be replaced with new ones, as well as to support the festival.
Note that during the last 3 months of the year and 10 kV, 27.8 km in overhaul and repair work is carried out.
Please note that, given the different types of repair work on the TP belonging to the balance transformers were repaired at the same time and put a few. In general, the various types of repair and restoration work was carried out in order to further improve the sustainability of energy resources and further enhance their ability to work.
According to the source, it should be noted that in November 2014 were found “Goycay” EN 14 violations during the raids were made. Corresponding to about 43,5 kWh of electricity was restored to 2.6 manat use value. A report last month in addition to the amount of the debtor's debt was repaid.
It should be noted that during the first 11 months of 2014, nearly 170 violations of the rights of consumers. Violations acted and 532.7 31.9 kWh of electricity was restored manat use value. As a result of activities undertaken during the reporting period of the previous year, and the amount of the debtor's debt was repaid.
According to the report, the result of the positive trends observed with other technical and economic indicators. In November 2014 the total consumption of consumption, compared with the same period in 2013, an increase of 991 kW, 8.4 million kWh. Payment must be compared with the same period in 2013 increased by more than 2 percent. In particular, the resident population of 5,4 million kWh of electricity was used in a group that in 2013 the consumption of more than 796000. payments in comparison with the same period in 2013 was 7 %.
It should be noted that the first 11 months of 2014, has been used a total of 85.3 million kWh electric energy. As a result of it,  compared with the corresponding period in 2013 to 8.8 million kWh of consumption, payment shall be increased by 8 percent. In particular, consumer groups, respectively 53,7 million kWh and 6.5 million kWh. During the reporting period, compared to the same period of 2013, the growth of payments amounted to about 8 %.