Kürdəmir Elektrik Şəbəkəsində avadanlıqların texniki istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi istiqamətində məqsədyönlü addımlar atılır, zəruri işlər görülür. 110 kilovoltluq “Kürdəmir” yarımstansiyasında yenidənqurma işləri həyata keçirilib. Şəbəkədə bütün mühafizə sistemləri yeniləri ilə dəyişdirilib, 35 kilovoltluq “Mollakənd”, “Pirili” və “Axtaçı” yarımstansiyalarında da xeyli işlər görülüb. Eyni zamanda 10 kilovoltluq elektrik verilişi xətlərinin yeniləşdirilməsi istiqamətində də əhəmiyyətli tədbirlər həyata keçirilir. Zərurət yaranan yerlərdə həm dayaqlar, həm də naqillər dəyişdirilir.  0,4 kilovoltluq xətlərdə də lazımi tədbirlər görülür. Transfor­mator məntəqələrinin saz vəziyyətə gətirilməsi ilə yanaşı, digər tədbirlər də görülüb.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan  məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, avadanlıqların texniki istismar səviyyəsini yüksəltmək istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlər istehlak edilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyərinin ödənişinə və elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasına da öz müsbət nəticəsini göstərmişdir.  Belə ki, 2014-cü ilin 11 ayı ərzində müəssisə üzrə ümumilikdə 125,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bununda 45 milyon kilovatsaata yaxını daimi əhalinin payına düşür. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2014-cü ilin 11 ayı ərzində ümumi istehlak 8,2 milyon kilovatsaata, ödəniş isə mütləq 10 faizə yaxın artmışdır. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə daimi əhali qrupu üzrə istehlak 4.2 milyon kilovatsaatdan çox azalmış, ödənişdə mütləq artım 3 faizə yaxın olmuşdur.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2014-cü ilin noyabr ayında  sözügedən EŞ-in xidməti ərazisində ümumilikdə 12.6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 884 min kilovatsaat çoxdur. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi ödənişdə 42 faizə yaxın mütləq artım qeydə alınmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak 6.1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 742 min kilovatsaata yaxın artmışdır.
Yeri gəlmişkən, havaların soyuması ilə əlaqədar enerjiyə tələbatın artması nəzərə alınaraq, reydlərin keçirilməsində də intensivlik artırılıb. Belə ki, 2014-cü ilin noyabr ayında Kürdəmir EŞ-in xidməti ərazisində həyata keçirilmiş reydlər zamanı 50 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları əsasən tərtib edilmiş aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq 119.1 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 7.1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, 2014-cü ilin 11 ayı ərzində isə sözügedən müəssisə üzrə 580-dan artıq qayda pozuntusu aktı tərtib olunmuş, 1 milyon 958,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 117,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 66 faizdən çoxunun ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Important steps were taken in the line of much more increasing of technical exploitation level of the equipments in “Kurdamir Electric Network”. 110 kV reconstruction "Kurdamir" with exercise. Network security systems have all been replaced by new 35 kV "Mollakend", "Pirili" and "Akhtachi" much has been done in substations. At the same time the extension of 10 kV lines are also important measures. As the necessary support, as well as wires are changed. 0.4 kV necessary measures are taken. Transformer station to be in good condition, along with other measures have been taken.
According to the information given by Energy Supply Department of  “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, and he says that the measures taken to improve the technical operation of the equipment used to pay for the cost of the energy consumption and prevent the illegal use of electricity has shown positive results in a purchase. Thus, the first 11 months of 2014, was used for a total of 125,6 million kWh of electricity, which is 45 million kilowatt-hours of the resident population. Compared to the same period in 2013 during the first 11 months of 2014 to 8.2 million kWh of consumption, payment shall be increased by 10 percent. Compared to the same period in 2013, the permanent population of 4.2 million kWh of consumption decreased, the absolute increase was about 3 percent.
According to the source, it should be noted that in November 2014 than in the EN 12.6 million kWh of electricity used, and it is the consumption of 2013 kWh more than 884000. In comparison with the same period in 2013 an increase in total pay 42 per cent was recorded. In particular, the resident population of 6,1 million kWh consumer groups. As a result, compared to the same period in 2013 increased  consumption of 742 kW.
By the way, taking into account the increase in energy demand due to cold weather, the intensity increased in raids. Thus, in November 2014 during a raid carried out in EN flower bed 50 of violations of the rights of consumers. Violation of the rules drawn up in accordance with the reports of acts carried out in accordance with 119,1 kWh of electricity was restored 7100 manat use value.
It should be noted that the company during the first 11 months of 2014, more than 580 violations of the act was made more than 1 million 958,900 manat in use value losses of electricity was restored. Actions carried out more than 66 percent of this sum was repaid and related activities are carried out to pay the remaining amount.