Respublikamızda enerji sisteminin mövcud potensialının səmərəliliyinin artırılmasında, elektrik energetikası təsərrüfatının yenidən qurulmasında və yeni güclərin yaradılması istiqamətində görülən işlər də ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafının sürətləndirilməsinə, sənaye potensialının artırılmasına çox güclü təkan verir. Belə güclərdən biri də ötən il istismara verilmiş, ümumi gücü 780 meqavat gücündə “Cənub” Elektrik Stansiyasıdır.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin noyabr ayında stansiyada 377,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Eyni zamanda, cari ilin 11 ayı ərzində stansiyada 4 milyard 46,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, stansiya istismara verildiyi vaxtdan bu günə kimi (01.12.2014-cü ilə kimi) burada 5 milyard 214,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Xatırladaq ki, bu stansiyada enerji təhlükəsizliyi prinsipinə görə digər analoji stansiyalardan fərqli olaraq, bu stansiyada üç yanacaq növündən - qaz, mazut və dizel yanacağından istifadə edilməsinə imkan verən texnologiyalar tətbiq edilmişdir. Bu stansiyanın Abşeron yarımadasının və cənub bölgəsinin enerji təhlükəsizliyinin daha da möhkəmləndirilməsində, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin daha da dayanıqlı və sabit işləməsinin təmin edilməsində böyük rolu var.

Improving the efficiency of existing facilities the country's energy in the electricity and the creation of new works on the reconstruction of power is carried out in accordance with the socio-economic development of the country, give a powerful impetus to the growth of industrial capacity. One of these forces was put into operation last year, with a total capacity of 780 MW power station "Janub Power Plant".
According to the information given by Electric Energy Production Department of “Azerenergy” JSC, in accordance with the information in November of this year, 377,7 million kWh of electricity was created at the plant.
At the same time, the station 4 milliard within 11 months of this year, 46.5 million kWh of electricity was created.
It should be noted that from the moment the station is still (until 01/12/2014), where 5 milliard  214,2 million kWh of electricity was produced.
According to the source, the production of electricity in this period have been achieved in other technical indicators.
Recall that, in accordance with the principle of energy security station, unlike other similar plants, plant three types of fuel - natural gas, fuel oil and diesel fuel, allows the use of technologies that have been applied. Absheron peninsula and southern regions station in strengthening energy security, energy transmission and distribution systems play an important role in ensuring a sustainable and stable functioning.