AĞCABƏDİ EŞ: TƏMİR İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
Digər Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi Ağcabədi EŞ-in də xidməti ərazisindəki istehlakçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması istiqamətində son illər mühüm addımlar atılıb. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər sayəsində müəssisənin texniki-iqtisadi göstəriciləri yüksəlir. Kollektiv şəbəkənin texniki-istismar səviyyəsini daim nəzarətdə saxlayır, tədbirlər planına əsasən yenidənqurma işlərini həyata keçirir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 2014-cü ilin noyabr ayında Ağcabədi EŞ üzrə 26,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 2.6 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq son hədlik göstəricini də üstələyib. O cümlədən, daimi əhali qrupu üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 63 min kilovatsaata yaxın azalaraq 4,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizdən çoxdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 11 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 276.1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 15,5 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 10 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali qrupunda istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 5,5 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 41,8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə mütləq 5 faizə yaxın artmışdır.
Mənbədən əldə edilən digər məlumata görə, sözügedən EŞ-in xidməti ərazisində cari ilin noyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 270-ə yaxın istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 2 milyon 251 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 135 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin 11 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 2700-dən artıq qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 12 milyon 66 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 724 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.

AGHJABADI EN: REPAIR MEASURES ARE IMPLEMENTED
Important measures were implemented at service territory of “Aghjabadi“ EN as at other Electric Networks in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy. With the creation of complex measures, technical and economic indicators increased. General technical and operational staff constantly monitors the state of the network, to carry out reconstruction work in accordance with the action plan.
According to the information given by the Press – release of “Azerenergy” JSC, in November 2014, a total of 26.4 million kWh of electricity Aghjabadi EN spent in the same period last year, 2.6 million kWh of consumption there are many. Payment must be compared with the corresponding period of the previous year figure exceeded. In particular, the consumption of the population last year, consumption fell by 4,7 million kWh to 63 kVt. Absolutely increase by more than 6 percent.
By the way, during the first 11 months of service was 276.1 million kWh of electricity consumed. As a result, the total consumption compared to the same period in 2013 increased by 15.5 million kWh, while the absolute increase was about 10 percent. In particular, the consumer group of the population to 5.5 million kWh, compared to the same period last year, an increase of 41.8 million kWh. Payment must be increased by 5 percent.
According to information received from the source, EN during a raid in November of this year, have been found almost 270 customers. Violations and acted to 251000  kWh of electricity has been restored use value.
It should be noted that the company was observed within 11 months of the year, more than 2,700 have been found in violation. As a result, more than 12 million manat 66000  use value losses of electricity was restored. As a result of activities undertaken during the reporting period of the previous year, and the amount of the debtor's debt was repaid.