AVADANLIQLARA VƏ XƏTLƏRƏ QULLUQ DAVAM EDİR
Gəncə REŞ-in tabeliyində fəaliyyət göstərən şəbəkə rayonlarında qış mövsümünü normal başa vurmaq üçün zəruri tədbirlər ardıcıllıqla həyata keçirilir. Şəmkir Elektrik Şəbəkəsi də bu mənada istisna deyil. Kollektiv başa çatmaqda olan 2014-cü ildə xətt və avadanlıqlarda bir sıra yeniləşmə işlərinə imza atmış, dövrün mütərəqqi istismar forması olan smart-kart tipli sayğacların quraşdırılmasını davam etdirmişlər. Hazırda da avadanlıqlara və xətlərə qulluq davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan  məlumata görə, Şəmkir EŞ üzrə cari ilin noyabr ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki  istehlak ilə müqayisədə 1,1 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 28.3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 12,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 3.3 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq bir faizə yaxın artmışdır.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 11 ayı ərzində müəssisə üzrə ümumilikdə 312 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 23 milyon kilovatsaatdan, ödəniş isə mütləq 3 faizdən çox  artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövründəki  istehlak ilə müqayisədə 20,6 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 102,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 5 faizdən çox artmışdır.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, cari ilin noyabr ayında sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 120 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon 77,8 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 64,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 11 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 660-a yaxın istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 6 milyon 154,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 369,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən bildirək ki,  yenə də kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda qayda pozuntusu  aşkar edilmişdir.

THE EQUIPMENTS AND LINES ARE SERVICED
"Ganja" REN network operating at normal winter season in order to complete all necessary measures to be carried out. "Shamkir Electric Energy" mains in this sense is not. And the  team in 2014 overhaul of the line and completed a number of equipment that form of exploitation of the progressive era continue with the installation of smart meters. Facilities and equipment are serviced now.
"Taking into account" in the Department of Energy Joint Stock Company of delivery According to the press release, "Shamkir" EN total consumption in November this year compared to the same period last year to consumption of 1.1 million kWh decreased by 28,3 million kWh. In particular, the resident population of 12,1 million kWh of electricity was used in a group that in 2013 the consumption of more than 3.3 million kWh. During  the reporting period, compared with the same period last year.
It should be noted that during the 11 months of this year, has been used a total of 312 million kWh electro energy. At the result of it,  compared with the corresponding period of 2013 to 23 million kWh of consumption, payment shall be increased by more than 3 percent. In particular, the consumption of private consumption compared with the same period last year, an increase of 20,6 million kWh 102,1 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by more than 5 percent.
Other information provided by the source, said that the company's service territory in November of this year, during the raids were 120  violations of the rights of consumers. Violations 77,8 acted and 1million kWh of electricity was restored 64,700 manat use value. A report last month in addition to the amount of the debtor's debt was repaid.
It should be noted that during the 11 months of the year 660 during raids consumers were found nearly 6 million kilowatt-hours of electricity 369,3 154 800 manat use value were. As a result of activities undertaken during the reporting period of the previous year, and the amount of the debtor's debt was repaid.
Classification of violations of the way, and consumer groups, in accordance with the information provided through the use of electric power is still off-line version of the dominant and most consumers (population) have been found in violation of team rules.