PAYLAYICI ŞƏBƏKƏLƏRDƏ YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
Son illər ölkə iqtisadiyyatında baş verən dinamik inkişaf davamlı xarakter kəsb edir. O cümlədən infrastruktur layihələrin həyata keçirilməsinə də xüsusi diqqət yetirilir. Bu baxımdan, elektrik energetikası sahəsində baş verən yeniliklər, bir-birinin ardınca yeni güc mərkəzlərinin - elektrik stansiyalarının, yarımstansiyaların, elektrik verilişi xətlərinin tikilməsi də müsbət hal kimi xarakterizə olunur. Bununla belə, əksər yaşayış məntəqələri üzrə aşağı gərginlikli paylayıcı elektrik şəbəkələri uzun illərdən bəridir istismar olunur. Paylayıcı xətlərin yenidən qurulması zərurətə çevrilib. Son vaxtlar respublikamızın bir sıra şəhər və rayon mərkəzlərində, o cümlədən Gəncə şəhərində 10, 6 və 0,4 kilovoltluq şəbəkələr tamamilə yenidən qurulub. Açıq naqillərin əvəzinə daha təhlükəsiz və müasir SİP kabellər çəkilib, əvvəlcədən ödənişli smart-kart tipli say­ğaclar quraşdırılıb. Bu da həmin ərazilər üzrə əvvəlki illərlə müqayisədə texniki itkilərin azalması ilə nəticələnib.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan  məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, cari ilin noyabr ayında Gəncə EŞ-in xidmət ərazisində 102,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 3 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,1 milyon kilovatsaatdan çox artaraq, 15,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 8 faizə yaxın artmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 11 ayı ərzində isə müəssisə üzrə istehlak 1 milyard 85,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 16 milyon kilovatsaata yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 141.3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 13.2 milyon kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə 2013-cü il ilə müqayisədə mütləq 10 faizdən çox artmışdır.
“Reydlər zamanı sayğacların dövlət möhürlərinin zədələnməsi, müdaxilə edilən sayğaclar istehlak edilmiş elektrik enerjisinin bir hissəsinin qeydə alınmaması, sayğacdan kənar xətdən istifadə və digər qüsurlar aşkar olunur. Həmin istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür” – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin noyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində həyata keçirilmiş reydlər zamanı 4 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları üzrə tərtib edilmiş aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq, 59 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 3,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 11 ayı ərzində isə burada 65-dən artıq qayda pozuntusu akt tərtib olunmuş, 745,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 44,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat  dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və aktlara görə yaranmış debitor borcun qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür.
Sonda onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən tədbirlər elektrik enerjisinin ötürücü və paylayıcı şəbəkələrdə keyfiyyət göstəricilərinin yaxşılaşdırılmasına, şəbəkələrdə ən müasir avadanlıqların quraşdırılmasına və nəticədə istismar səviyyəsinin xeyli yüksəlməsinə səbəb olacaq.

RECONSTRUCTION MEASURES ARE CONTINUED AT DISTRIBUTION NETWORKS
In recent years, the rapid development of the economy is permanent. In particular, special attention is paid to the implementation of infrastructure projects. In this respect, innovation in the field of power, one after another, new centers of power - power plants, substations, transmission lines will be constructed characterized as positive. Nevertheless, the majority of low-voltage electricity distribution networks in residential areas operated for many years. It was necessary to restore the distribution lines. In recent years, the number of cities and towns, including the city of Ganja, 10, 6 and 0.4 kV networks has been completely renovated. SIP instead of wires and cables were laid open, more secure, prepaid smart card installed meters. These areas led to a reduction of technical losses in comparison with previous years.
According to the information given to the Press – release of Azerenergy” JSC, and he says that in November the service territory this year in Ganja EN 102, 3 million kWh of electricity consumed, and more than 3 million. In particular, the consumption of resident population of 1,1 million kWh, compared to the same period last year, an increase of 15.6 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by 8 percent.
It should be noted that in the first 11 months of this year, 85,5 million kWh consumption 1 milliard. As a result, compared to  the same period in 2013 increased consumption of 16 million kWh. In particular, the resident population of 141,3 million kWh group of consumers that consumption of 2013 kWh more than 13,2 million. Payment must be compared with 2013 increased by 10 percent.
"Seals damage observed during the raids, the intervention of the registration of used electric power meters, as well as other defects found the subway. Tougher action against these consumers," - said the source told him that he broke down in November of this year, during the raid, 4, violation of consumer rights. Violation of the rules drawn up for the actions carried out according to reports, 59 kWh electric power was restored 3500 manat use value. A report last month in addition to the amount of the debtor's debt was repaid.
It should be noted that during the first 11 months of this year, more than 65 violations of the act has been developed here, 745,200 kWh of electricity was restored 44,700 manat use value. As a result of activities undertaken during the reporting period of last year, as well as the amount of debt the debtor and the debtor's debt was repaid in the appropriate measures to pay the remaining amount.
Finally, it should be noted that the measures taken to improve the quality of electricity transmission and distribution networks, network installation of modern equipment and, as a consequence, lead to a significant increase in the level of service.