İstehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması energetklərin  ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) də  xidməti ərazilərində  bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Ən əsası isə respublika enerjisistemi üçün strateji əhəmiyyətə malik sistem təşkiledici şəbəkə xüsusi diqqət mərkəzindədir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən sözügedən REŞ-in xidməti ərazisində cari ilin son üç ayı ərzində görülmüş işlər barəsində Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir ki,  müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik 1-ci və 2-ci Göyğöl hava xəttlərinin (HX) hər birinin 1,1 kilometrə yaxını, 1-ci və 2-ci Quşçuluq hava xətlərinin (HX) isə hər birinin 1,2 kilometrə yaxını kabel xətti ilə əvəzlənmişdir. Bütün bunlarla yanaşı digər 35 kV-lik və ondan yuxarı gərginlikli elektrik verilişi hava xətlərində (EVHX) sözügedən dövr ərzində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda metal dayaqların qaynaq birləşmələrinə baxış keçirilmiş və aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmış və hava xətlərinin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmişdir. Qeyd edilən işlər mütəmadi olaraq davam etdirilir.
Mənbə onu da qeyd etdi ki, sözügedən dövrdə 35 kV-lik Süzgəc yarımstansiyasında gücü 3,2 MVA olan transformator əsaslı təmir edilərək yerinə quraşdırılmış, 110 kV-lik Gəncə-2 yarımstansiyasında isə yenidənqurma işlərinə başlanılmış və işlər davam etdirilir.
Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə 35 kV-lik Şəmkir-2 yarımstansiyasında 2 saylı transformator yeni 3,2 MVA gücündə transformatorla və 10 kV-lik girişdə yağ açarları vakkum açarla əvəz edilmişdir. Eyni zamanda 110 kV-lik Dəlilər Dartıcı yarımstansiyasında isə  1-ci Zavod HX-nin yuvası yenidən qurularaq bərpa edilmişdir.
Digər təmir işlərindən danışan mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik Ağstafa, Qovlar, İstilik, Daşkəsən, 35 kV-lik Tatlı, Ağstafaçay, Poylu və digər bir neçə yarımstansiyada, transformatorlarda və digər elektrik avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, HX-lərin yağ açarları vakkum açarla əvəzlənmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, digər müəssisələrdə olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, mövcud hava şəraiti ilə əlaqədar olaraq sistem təşkiledici 110-500 kV-lik yarımstansiya və EVX-lərə növbədənkənar baxışlar keçirilir, ərazidən quru otlar təmizlənmiş, yarımstansiyaların bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılaraq normal səviyyəyə gətirilmiş və digər qabaqlayıcı tədbirlər görülmüşdür.

Capital and maintenance repair and reconstruction measures were implemented in the line of decreasing of losses and supplying of the consumers with quality and stabile electric energy. Other energy facilities "Ganja Regional Electric Network" (REN) territory being made in this direction. The strategic importance of the system and, most importantly, to organize a special attention to the network.
According to the information given by, the release of the company said that 35 kV belonging to the 1st and 2nd Goy overhead transmission lines (TL) of each of the almost 1.1 km, 1st and 2nd bird TL (TL) of each of the nearly 1,2 km of cable replaced. Along with all the other 35 kV and above power lines different types of repair work carried out during the period under review. At the same time, the compounds are considered and disadvantages identified in the weld metal and air bearings lines were removed from the purified green massy. Operation continues on a regular basis.
The source also noted that the above-mentioned period of 3,2 MVA, 35 kV power transformer substation Filter refurbished and installed on the 110 kV substation in the reconstruction of the Ganja-2 continues the work begun.
Incidentally, the above-mentioned period number 2 35 kV transformer substation Shamkir-2 and 10 kV, 3.2 MVA breakers entrance of oil have been replaced by a vacuum. At the same time, 110 kV substation in the 1st station TL Tightening madmen, it was restored and renovated slot.
Speaking at the source told him that other repair work, the period of 110 kV Agstafa, Govlar, heat Dashkesen, dessert 35 kV, Aghstafa, swipes and a number of other substations, transformers and other electrical equipment of various types of repair were replaced with vacuum breakers HX fat.
It should be noted that other organizations, such as fire safety in the spotlight. Thus, the system provides the current weather conditions and TL 110-500 kV substation with a spectacular view, the area cleaned, dried herbs, oil level check all oil capacious electrical equipment and other preventive measures have been brought down to normal levels.
Finally, it should be noted that in Ganja, Samukh, Dashkesen, Shamkir, Tovuz, Agstafa, located on the territory of the Republic of Kazakhstan and leakage EN-10, 6 and 0.4 kV in large quantities during the last three months of this year, reconstruction, and this work continues today.