Sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi, istehlakçıların elektrik enerjisindən təyinatı üzrə istifadə etmələri, onlar arasında aparılan təbliğat işinə baxmayaraq, hələ də bu və ya digər şəkildə sayğac sxeminə müdaxilə halları var. Bu da sonda itkilərin artmasına və ödəniş səviyyəsinin aşağı düşməsinə səbəb olur. Bu pozuntu faktları tərəfimizdən vaxtında aşkar edilir və həmin istehlakçılara qarşı sərt tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ildə “Ağsu” elektrik şəbəkəsinin (EŞ) xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı bəzi istehlakçıların sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və hesabat aparılaraq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“İstehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunması, o cümlədən qayda pozuntularının qarşısının alınması üçün digər müəssisələrdə olduğu kimi, sözügedən müəssisənin xidməti ərazisindəki paylayıcı şəbəkələrdə də yenidənqurma və təmir işləri aparılır”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində görülmüş işlər barəsində məlumat verdi. Yeri gəlmişkən, təmir kampaniyası müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrindən (TM) də yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə bəzi TM-lərdə yenidənqurma, əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı, müxtəlif gücdə bir neçə transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin oktyabr ayında sözügedən müəssisənin xidmət ərazisində 3,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 270 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 2,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 157 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 8 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakla müqayisədə 4,4 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 39,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 10 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə 20,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 1,2 milyon kilovatsaat çoxdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizə yaxın olmuşdur.

There are still observed interferes to meter scheme in spite of strengthening of supervision to meter account and supplying of the consumers with quality and stabile electric energy. Ultimately, this leads to an increase in losses and a low charge. This violation was found that consumers are strict measures against it.
According to the information given to the Press – release of "Azerenergy" JSC, this year, "Aghsu electric network" (EN) during raids meter run some consumers have been found. Filmed and report violations of the rules was taken to the value of the lost power has been restored. As a result of the implementation of this sum was repaid and related activities are carried out to pay the remaining amount.
"Consumers will be more stable and reliable power supply, as well as other means for the prevention of violations, as well as distribution networks in the enterprise is under renovation and repair work," - said the source of the work done in the last three months of this year, information on. By the way, transformer stations belonging to repair campaign (TM) also works with. Thus, some of the work on the upgrade, maintenance and repair is carried out. Furthermore, the number of different power transformers were recovered and connected to the network.
The source also said that the area office of the company in October of this year, 3,7 million kWh of electricity consumed, the consumption of 270 thousand more than in the same period last year. In particular, the resident population of 2,2 million kWh consumer groups. As a result, compared to the same period last year increased consumption of 157 kWh, while the absolute increase was about 8 percent.
It should be noted that during the 10 months of this year, the consumption of 4.4 million kWh, compared to the same period last year, growth in consumption was 39.2 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by 10 percent. In particular, the resident population of 20.4 million kWh of electricity was used for the consumption of 1.2 million more than in the same period last year. Absolutely growth was around 6 %.