LƏNKƏRAN EŞ: MÜVAFİQ TƏDBİRLƏR GÖRÜLÜR
İlin əvvəlindən başlayaraq “Lənkəran Elektrik Şəbəkəsi”ndə istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatını daha da yaxşılaşdırmaq üçün bir sıra işlər görülüb. Görülən tədbirlər itkilərin, o cümlədən kommersiya itkilərinin aşağı salınmasına, nəticədə istismar zamanı istifadə olunan avadanlıqlarda baş verə biləcək qəza hallarının minimum səviyyəyə endirilməsinə səbəb olacaqdır. Şəbəkə tərəfindən xidmət göstərilən abonentlərin ümumi sayı 50,1 mindən çoxdur. Bunun da 46 mindən çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir.
“Bütün istehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisilə təmin olunması üçün müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan EVX-lərdə və TM-lərdə yenidənqurma tədbirləri görülmüş, əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilmişdir”, – deyən “Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsinin məsul işçisi Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə cari ilin son üç ayında görülmüş işlər barəsində də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, həmin bu dövrdə paylayıcı şəbəkələrdə yenidənqurma,  əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır.  Eyni zamanda  balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aprılmış və bir neşə transformator əsaslı təmir edilərk şəbəkəyə qoşulmuşdur. Rayonun elektrik təsərrüfatında həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində enerji təchizatı daha da möhkəmlənib.
“Ümumiyyətlə, sözügedən müəssisənin də elektrik avadanlıqlarında mövsümə hazırlıq çərçivəsində bütün lazımi tədbirlər icra olunur.  Eyni zamanda sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi məqsədilə mütəmadi reydlər keçirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində də müsət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə cari ilin oktyabr ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki  istehlak ilə müqayisədə 248 min kilovatsaata yaxın artaraq 13 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 9,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 310 min kilovatsaat çoxdur.
Qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə müəssisə üzrə ümumilikdə 129,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 10 milyon kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 9 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövründəki  istehlak ilə müqayisədə 3,9 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 83 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.  Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır. Sonda onu da qeyd edək ki, burada da əməyin mühafizəsi məsələləri də diqqət mərkəzindədir. Həmçinin, işçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir.

LANKARAN EN: RELEVANT MEASURES ARE IMPLEMENTED
Some measures were implemented at “Lankaran Electric Network” in the line of improving of electric energy supply. Loss of the measures taken, including the reduction of commercial losses, resulting in an accident that may occur during operation of the equipment used will reduce to minimum. Total number of subscribers served by a network of more than 50,1. This is more than 46 consumers (population) belong to the group.
"All the more stable and reliable electricity to customers belonging to the TL and TL reconstruction work done, overhaul and repair work has been done," – was informed by the Press – release of “Azerenergy” JSC.
According to sources, during this period, distribution networks, reconstruction, maintenance and repair is carried out. At the same time TP belonging to several different types of repairs and transformer based and repaired and the network. As a result of measures taken in the field of reinforced power.
"In general, the electric company, all necessary measures are carried out in preparation for the season. At the same time carry out regular checks in order to strengthen control over the meter," - said the source told him other technical and economic indicators of the measures taken as a result of the observed trends positive. So, in October of this year compared to the total consumption of 248 kWh consumed in the same period last year, an increase of nearly 13 million kWh. In particular, the resident population of 9,1 million kWh of electricity was used in a group that in 2013 the consumption of more than 310 thousand people.
Note that within 10 months of the year and the company as a whole was 129,9 million kWh of electricity wanted. The result compared with the corresponding period of 2013 to 10 million kWh of consumption, payment shall be increased by 9 %. In particular, the consumption of private consumption compared with the same period last year, an increase of 3.9 million, more than 83 million kWh. During the reporting period, compared with the same period last year, while salaries increased by 6 percent. Finally, it should be noted that occupational safety and health in the spotlight. Furthermore, raising the level of professionalism of attention.