NEFTÇALA EŞ DƏ TƏMİR İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
Digər Elektrik Şəbəkəsi (EŞ) müəssisələrində olduğu kimi “Neftçala EŞ”də də müvafiq təmir-bərpa işləri aparılmışdır. Bu enerji təsərrüfatlarında müəyyən hava elektrik verilişi xətləri və onların avadanlıqları cari və əsaslı təmir edilərək növbəti mövsümə hazır vəziyyətinə gətirilib.
Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən EŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan 10 və 6 kV-lik HX-lərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri reallaşdırılmışdır. Təmir işləri 0,4 kV-lik xətlərdən də yan ötməmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, şəbəkənin xidməti ərazisində olan xeyli sayda transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur. TM-də də təxirəsalınmaz təmir işləri görülmüşdür. Bütün bunlarla yanaşı yenidənqurma və təmir işləri zamanı dayaqlar quraşdırılmış və dəyişdirilmişdir.
Mənbədən əldə edilən başqa bir məlumata görə, burada cari ilin 10 ayı ərzində, o cümlədən oktyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı bəzi istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Onu da bildirək ki, təmir-bərpa işlərinin müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsi istiqamətində hazırda tədbirlər davam etdirilir. Növbəti mövsümün uğurla başa çatdırılması istiqamətində enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırlar.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində də müsbət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə cari ilin oktyabr ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlak ilə müqayisədə 212 min kilovatsaatdan çox artaraq 10,6 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 4,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 646 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 3 faizdən çox artmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində müəssisə üzrə ümumilikdə 119,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 3,8 milyon kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq bir faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,9 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 42,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 3 faizdən çox olmuşdur.

REPAIR MEASURES WERE IMPLEMENTED AT NEFTCHALA EN
Relevant repair – mending measures were implemented at “Neftchala” EN as at other Electric Networks. Determine the energy economy of TL and repair and overhaul of the equipment ready for the next season.
According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC,  EN 10 and 6 kV TL was conducted for different purposes. Repair work also operates at 0.4 kV.
It should be noted that a significant number of network repair of transformers connected to the network. TM immediate repair work done. Along with all the bearings are installed and changed the course of renovation and repair work.
According to another source, within 10 months of the year, as well as some electricity consumers in October, during the raids were found violations were accordingly made. Actions carried out a report on the use value of the loss of electricity has been restored. Part of this sum was repaid and related activities are carried out to pay the remaining amount.
By the way, the source of information on the classification of violations and consumer groups also noted that the predominant form of battery life, and most of the violations of electricity consumers (population) were found in the group.
Also note that renovations are currently being successfully realized. The next season to complete the energy suppliers try to meet all its obligations.
According to the report, the result of the positive trends observed with other technical and economic indicators. So, in October of this year compared to the total consumption of 212 kWh consumed in the same period last year, an increase of 10.6 million kWh. In particular, the resident population of 4,2 million kWh of electricity consumed by consumer groups, and this consumption is 646,000 more than last year. During the reporting period, compared with the same period last year, while fee increased by 3 percent.
Finally, it should be noted that during the last 10 months, were used for a total of 119.1 million kWh of electricity. As a result, compared to the same period in 2013 to 3.8 million kWh of consumption, payment shall be increased by one percent. In particular, the consumption of the population, compared to the same period in 2013 increased by 3.9 million to 42.7 million kWh. Absolutely growth was more than 3 percent.