“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, digər müəssisələrdə olduğu kimi «Salyan Elektrik Şəbəkəsi»nin (EŞ) də xidməti ərazisində istehlakçılara xidmətin səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi, texniki itkilərin azaldılması və s ilə əlaqədar həyata keçirilən təmir-bərpa işləri cari ilin son üç ayında da uğurla davam etdirilmişdir. Belə ki, sözügedə vaxtda 10, 6 və 0,4 кV-lik xətlərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı müəssisənin balansında olan müxtəlif gücdə xeyli transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, balans mənsubiyyətinə aid TM-lər üzrə də bir sıra tədbirlər yerinə yetirilib. EŞ-in xidməti ərazilərində vaxtında həyata keçirilmiş hazırlıq işləri hazırkı iqlim şəraitində elektrik enerjisinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı ötürülməsi üçün geniş imkan yaradıb.
Mənbə onu da bildirdi ki, burada yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri diqqət mərkəzindədir. Belə ki, HX-lərin trassası və TM-lərin əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıqların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənmişdir. Eyni zamanda mühafizə avadanlıqlarının nəzarət və ölçü cihazları təftiş edilmiş və aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır.
Mənbə sözügedən EŞ-in xidməti ərazisində cari ildə keçirilmiş reydlər, aşkar edilmiş qayda pozuntuları və görülmüş tədbirlərlə yanaşı, onu da bildirdi ki, müəssisə üzrə cari ilin oktyabr ayında ümumilikdə 21,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 867 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 931 min kilovatsaatdan çox artmış, eyni zamanda ödənişdə mütləq artım isə 4 faiz olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 10 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 21 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 256 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 10 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 62.7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2 milyon kilovatsaatdan çox azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 2 faizə yaxın olmuşdur.

According to the information given to the Press – release of "Azerenergy" JSC, As in other enterprises "Salyan Electric Network" (EN) to further improve customer service, and reduce technical losses in connection with the repair and restoration work carried out during the last three months of this year, continued successfully. So that 10, 6 and 0.4 kV for different types of repair work carried out. In addition to the company's balance sheet significantly different power transformers were repaired and connected to the network.
It is noted that the TM belongs several measures have been carried out in seconds. EN preparatory work carried out in a timely manner in the current climate conditions for the transmission of electric energy in a wide range of quality and sustainable allowed.
The source also said that the focus of fire safety measures. Thus, the trace of TL and TM fields of dry grass, oil, contaminated surfaces clean capacity of the equipment. At the same time, control and measuring devices have been tested and found to have been eliminated.
Source current EN raids, as well as violations of the rules and measures taken, told him that in October of this year, a total of 21.6 million kWh of electricity consumed, as well as last year's consumption of more than 867 thousand people. In particular, the resident population of 6 million kWh of electricity was used in the group. Consumption of 931 kWh, compared to the same period last year increased by 4 percent, while the absolute increase at the same time.
By the way, the total consumption during the 10 months of this year compared with the same period last year, an increase of 21 million kWh was more than 256 million. KVt. Total payment should be compared with the same period last year increased by 10 percent. In particular, the consumption of resident population of 62,7 million kWh. As a result, compared to the same period last year to 2 million kWh of consumption decreased, the absolute increase was about 2 percent.