“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  “Şirvan Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) xidməti ərazisində qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində xeyli transformator əsaslı təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 və 0,4 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində də əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, istismara yararsız naqillər yeniləri ilə əvəz edilmişdir. Yeri gəlmişkən, təsdiq edilmiş plan-qrafikdə nəzərdə tutulmuş və digər təmir-bərpa işlərinin müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsi istiqamətində hazırda tədbirlər davam etdirilir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı bəzi istehlakçıların sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Onu da bildirək ki, növbəti mövsümün uğurla başa çatdırılması istiqamətində enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırlar.
“İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin haqqının ödənişinin son hədlik göstəriciyə çatdirilması, eyni zamanda sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınması istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki,  sözügedən EŞ-in xidməti ərazisində cari ilin oktyabr ayında 28 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,8 milyon kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 9 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,1 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 3,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 11 faizə yaxın artmışdır. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində sözügedən EŞ üzrə istehlak 299,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 23,7 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 5 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak  ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 6 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 40,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki gostərici ilə müqayisədə mütləq 11 faizə yaxın artmışdır.

THE EQUIPMENTS ARE READY FOR THE NEXT SEASON
Traditional repair – restoration measures are implemented in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy.
According to the information given to the Press – release of Azerenergy, "Shirvan Electric Network" (EN) service area repair work was carried out in order to prepare for the winter season. In particular, during the last three months of this year were repaired and put into a large transformer.
It should be noted that in the last three months of this year related to 10 and 0.4 kV transmission lines in the overhaul and repair of damaged cables were replaced with new ones. By the way specified in the approved plan and other repair work is currently being successfully implemented.
According to information received from the source, during raids in October this year, some consumers were discovered meter full. Violations acted and use value of the loss of electricity has been restored. Actions carried out in this sum was repaid and related activities are carried out to pay the remaining amount. It should also be noted that in the next season to complete the energy suppliers try to meet all its obligations.
"The quality and reliable power supply to consumers, payment of electricity consumed in the past delivery indicator, and take appropriate measures to prevent interference meter," - said the source told him that in the EN In October of this year amounted to 28 million kilowatt-hours of electricity consumed . Compared to the same period in 2013 to 1.8 million kWh consumption increased, the absolute increase was 9 percent. In particular, the consumption of resident population of 1,1 million kWh, compared to the same period last year, an increase of 3.8 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by 11 percent. It should be noted that the information provided within 10 months of the year, 299.6 million kWh consumption, the consumption of last year, more than 23.7 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by more than 5 percent. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year, an increase of 40.5 million kWh 6 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by 11 %.