YÜKSƏK XİDMƏT UĞRUNDA
Naftalan Elektrik Şəbəkəsi”nin enerji təsərrüfatında görülən tədbirlər öz müsbət nəticəsini verir. Hazırda ra­yonun elektrik enejisinin təchizatı ilə bağlı heç bir prob­lem yoxdur, bütün istehlakçı qruplar sutka ərzində daha keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunurlar.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, rayonda elektrik şəbəkələrinin fəaliyyətini sağlamlaşdırmaq, elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmaq məqsədi ilə mühüm tədbirlər görülüb. Bu baxımdan, şəbəkənin xidməti ərazisində dirəklərin yenisi ilə əvəz olunması istiqamətində xeyli iş aparılıb. Paralel olaraq sallaq naqillər dartılmış və xətlər boyunca ərazi yaşıl kütlədən təmizlənmişdir. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə bir neçə TM təmir olunmuş və müxtəlif gücdə transformatorlar da təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur. “Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması üçün xeyli iş görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir. Ümimiyyətlə, elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür. Hətta qanunvericiliyə uyğun bəzi istehlakçılar barəsində toplanmış sənədlər tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilir”, – deyən mənbə cari ilin 10 ayı ərzində, o cümlədən, oktyabr ayında keçirilmiş reydlər, itirilmiş elektrik enerjisinin bərpa edilmiş istehlak dəyəri barəsində də məlumat verdi.
Onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən işlər müəssisənin digər texniki-iqtisadi göstəricilərinə də müsbət təsir göstərmişdir. 2014-cü ilin oktyabr ayında müəssisə üzrə 1,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 163 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 50 faizdən çox artmışıdr. O cümlədən, daimi əhali qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 330 min kilovatsaata yaxın və 31 min kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 17 faizə yaxındır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 10 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində 13,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bunun da 3,1 milyon kilovatsaata yaxını daimi əhali istehlakçı qrupuna aiddir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 2,3 milyon kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 22 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 246 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 9 faizə yaxın olmuşdur.

IN THE LINE OF HIGH SERVICE
According to the information given to the Press – release of Azerenergy JSC, the region to increase the performance of electric networks, electricity has made great efforts to improve further. In this regard, the post was a lot of work to be replaced. Along a line parallel to the overhead cables stretched and clear the area of green grass. Note that a few years in the repair and maintenance of various power transformers connected to the network. "In order to prevent the illegal use of electricity and work has been done in this direction being taken. In general, the illegal use of electricity consumers more stringent measures. Even with the legislation, some consumers to take action in respect of the documents sent to law enforcement agencies," - said the source, within 10 months of the year, including raids in October, information on the use value losses of electricity was restored.
It should be noted that the measures had a positive impact on other technical and economic indicators. In October 2014, 1.3 million kWh of electricity was used in the enterprise, and that the consumption of 163,000 more than last year. Payment must be compared with the corresponding period last year and 50 % increased. In particular, the figures for the population of 330 kWh and 31 kVt. Absolutely growth rate is about 17 %.
By the way, the area office of the company within 10 months of the year, 13.2 million kWh of electricity was used, of which belong to the group of the population of 3.1 million kWh. As a result, compared to the same period in 2013 to 2.3 million kWh of consumption, payment shall be increased by 22 percent. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year increased by 246 kW, while the absolute increase was 9 percent.