İSTİSMARIN SƏVİYYƏSİNİ DAHA DA YÜKSƏLTMƏK ÜÇÜN
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan  məlumatda belə qeyd edilir və bildirilir ki,  “Goranboy Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) xidməti ərazisində qışa hazırlıq işləri diqqət mərkəzindədir. Bu məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. Belə ki, Goranboy şəhərinin 58-ci məhəlləsində 160 kVA-lıq transformator 250 kVA-lıq transformatorla əvəz olunmaqla istehlakçıların dayanıqlı və fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təminatı yaxşılaşdırılıb. Bundan başqa, elektrik verilişi xətlərinin dayaqlarında möhkəmləndirmə və bərpa işləri də şəbəkənin təmirçilər briqadası tərəfindən həyata keçirilib. Rayonun Təhlə, Aşağı Ballıqaya, Qızıl­hacılı, Balakürd kəndlərini elektirk enerjisi ilə təchiz edən 10 kV-lik xətlərdə metal dayaqlar düzləndirilib, naqillər dartılıb və 6 ədəd yeni beton dayaq basdırılıb. Tap­qaraqoyunlu kəndini elektrik enerjisi ilə qidalandıran 10 kV-lik “Əzizbəyov” və “II Subartezian” hava xətlərinin 1000 metr məsafəsində yaşıl kütlədən təmizlənmə işləri aparılıb. Eyni zamanda 35 kV-lik “Dəliməmmədli” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik “Ferma” hava xəttində iki ədəd dayaq dəmir-beton dayaqla əvəz olunub, boşalmış naqillər dartılaraq taraz vəziyyətə gətirilib. 10 kV-lik “Faxralı” hava xəttindəki transformator məntəqəsindən çıxan 0,4 kV-lik hava xətti yenisi ilə əvəz olunub. Müxtəlif güclü transformator məntəqələrinə yeni ayırıcılar quraşdırılıb. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik “Səmədabad”, 10 kV-lik “Xoylu”, 35 kV-lik “Dəliməm­mədli”, 10 kV-lik “Qazaxlar” hava xətlərindən qidalanan transformator məntəqələrində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilib. Hazırda mövsümə hazırlıq prosesi davam etdirilir.
Mənbədən o da bildirilir ki, təmir işləri zamanı müxtəlif gərginlikdə olan xətlərin trassası yaşıl kütlədən, TM-lərin ərazisi quru otlarından və ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Dayanıqlığın müntəzəm olaraq təmin edilməsi məqsədilə ənənvi təmir-bərpa işləri davam etdirilir.
Əldə edilən məlumata görə, cari ilin 10 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı bəzi istehlakçıların sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırıldıqdan sonra hesabat aparılaraq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bidirdi ki, 2014-cü ilin oktyabr ayında sözügedən EŞ üzrə ümumilikdə 16,9 milyon kilovatsaatdan çox elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 421 min kilovatsaat azdır. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 74 faizdən çox artmışıdr. O cümlədən, daimi əhali qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 4,1 milyon kilovatsaatdan çox və 154 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 8 faizə yaxındır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 10 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində 186,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bunun da 37,2 milyon kilovatsaata yaxını daimi əhali istehlakçı qrupuna aiddir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 8 milyon kilovatsaata yaxın, ümumi ödəniz isə mütləq 4 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4,4 milyon kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 5 faizə yaxın olmuşdur.

Transmission infrastructure to ensure efficient operation of the quality and supply of electricity to consumers is a prerequisite for sustainable. To do this, the power distribution networks in recent years has been extended amount of work done.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, "Goranboy Electric Network" (EN) service area is the focus of preparation for the center. Repair work is carried out in order. So Goranboy 160 kVA transformer in the area from 58 to 250 kVA replaced by a stable power supply to consumers has improved. In addition, the transmission network rack fittings and restoration work was conducted by a team of mechanics. Təhlə region, Ballıqaya, Qızılhajılı, Balakurd village, equipped with electricity made metal stands 10 kV cables stretched and footboard 6 concrete. Tapqaraqoyunlu village feeding 10 kV power in the countryside "Azizbeyov" and "II artesian" TL 1000 meters of green mass treatment were conducted. At the same time, 35 kV "Dalimammadli" 10 kV substation "Farm" TL two stands were replaced by reinforced concrete, were balanced cabling. 10 kV "Fakhrali" air line to the HV transformer 0.4 kW was replaced by new ones. Separators install new transformer substations in different forces. Along with all the 110 kV "Samadabad", 10 kV "Khoylu", 35 kV "Dalimammadli" 10 kV "Kazakhs" air lines, transformer substations fed different types of repair work is realized. The measures currently in preparation for the season.
According to sources, during the repair of green mass of different lines of tension, ETC. field of dry grass and cause a fire in dry grass and clean the area. On a regular basis in order to ensure the sustainability of the traditional repair and restoration work continues.
According to the information received, 10 months during the raids were found in some consumer meter full. And violations in accordance with the value of lost electricity was restored after the report was made. Actions carried out in this sum was repaid and related activities are carried out to pay the remaining amount.
As the source noted, also said that in October 2014, a total of 16.9 million kWh of electricity in the EN has been consumed, the last year consumption of less than 421 kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year, while 74 percent increased. In particular, the figures for the population of 4.1 million kWh and 154,000 kWh. Absolutely increase of 8 percent.
By the way, the service territory of the enterprise within 10 months of the year, 186,7 million kWh of electricity was used, of which 37.2 million kWh of the population belong to the group. As a result, the total consumption compared to the same period in 2013 to 8 million kWh, an increase of 4 percent in the total payment. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year increased by 4.4 million kWh, while the absolute increase was 5 %.