ZƏRURİ TƏDBİRLƏR YERİNƏ YETİRİLİR
Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər, o cümlədən istehlakçılar arasında aparılan maarifləndirmə işinin nəticəsidir ki, aybaay yığım səviyyəsi artır. Sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi, istehlakçıların elektrik enerjisindən təyinatı üzrə istifadə etmələri, onlar arasında aparılan təbliğat işinə baxmayaraq hələ də bu və ya digər şəkildə sayğac sxeminə müdaxilə halları var. Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Tərtər EŞ”in əməkdaşları tərəfindən də elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür. Belə ki, cari ilin 10 ayı ərzində, o cümlədən oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı bəzi istehlakçıların sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və hesabat aparılaraq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. “Elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədi ilə paylayıcı şəbəkələrdə və transformator məntəqələrində (TM) əsaslı və cari təmir işləri aparılıb”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində görülmüş işlərdən də danışdı.Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, yerinə yetirilən təmir-bərpa işləri Tərtər rayon və kəndlərində olan istehlakçıların bu qışda da qüsursuz və fasiləsiz elektrik enerji ilə təminatına imkan yaradacaqdır.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində də müsət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə cari ilin oktyabr ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlak ilə müqayisədə 343 min kilovatsaata yaxın artaraq 9,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 33 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 3,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,2 milyon kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 8 faizdən çox artmışdır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 10 ayı ərzində isə müəssisə üzrə ümumilikdə 98,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 3,5 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə isə mütləq artım 3 faizdən çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 2 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 22,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 4 faizə yaxındır.

As a result of carried out purposeful measures, by the way implemented propaganda work collecting level is increasing month by month. Gain control of electricity, electricity consumers to use for other purposes, even if they are still in the work of propaganda, or otherwise interfere with the circumstances metro. According to the information given by Tartar EN to the Press – release of "Azerenergy" JSC, other electric networks (EN), "Tartar EN" employees power to prevent misuse and to take appropriate action against those consumers saw. So, within 10 months of the year, in October, during the raids, including meter included some consumers have been found. Filmed and report violations of the rules was taken to the value of the lost power has been restored. Actions  carried out in this sum was repaid and related activities are carried out to pay the remaining amount. "In order to strengthen the stability of power distribution networks and transformer substations (TM) and overhaul work was carried out," - said the source of the work done in the last three months of this year, according to the source. It should be noted that the repair is carried out consumers who works near the villages Tartar district and winter, will allow a smooth and uninterrupted supply of electricity.
According to the report, the result of actions taken  positive trends were observed with other technical and economic indicators. So, in October of this year compared to the total consumption of 343 kWh consumed in the same period last year, an increase of nearly 9.4 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by 33 percent. In particular, the resident population of 3,1 million kWh of electricity was used in a group that in 2013 the consumption of more than 1.2 million. During the reporting period, compared with the same period last year, while salaries increased by 8 %.
By the way, the company within 10 months of the year, the total was used 98.9 million kWh electric energy.  As a result of it,  compared with the corresponding period of 2013 to 3,5 million kWh consumption increased, the absolute increase in the payment of more than 3 percent. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year, an increase of 22.6 million kWh 2 million. Absolutely an increase of 4 percent.