Şimal bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının ödənilməsində “Xaçmaz Elektrik Stansiyası” xüsusi rol oynayır. İlk fəaliyyət dövründə olduğu kimi, hazırda da burada işlər öz ahəngi üzrə inkişaf edir. Buradakı mühərrik-generatorların və digər köməkçi avadanlıqların texniki vəziyyəti daim nəzarətdə saxlanılır.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyada cari ilin oktyabr  ayında elektrik enerjisinin istehsalı 19,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Bu rəqəm cari ilin 10 ayı ərzində isə 219,5 milyon kilovatsaata yaxın təşkil etmişdir.
Son aylar ərzində burada görülən işlər haqqında məlumat verən mənbə bildirdi ki, üç mühərrik-generatorda növbəti istismar həddinə uyğun texniki qulluq işləri aparılıb. Qeyd olunan mühərrik-generatorlarda növbəti istismar həddinə uyğun ­aparılan texniki qulluq işləri zamanı onların ikisində mühərrik yağları yenisi ilə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda müəyyən modifikasiya işləri də aparılmışdır. Mövsümə hazırlıq çərçivəsində icra edilən təmir-bərpa işləri 110 kV-lik yarımstansiyanın avadanlıqlarında da həyata keçirilmişdir. Ümumiyyətlə isə mövsümə hazırlıqla bağlı tədbirlər planında qrafik üzrə nəzərdə tutulmuş işlər başa çatdırılmışdır. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir. Yeri gəlmişkən, stansiyanın dayanıqlı və təhlükəsiz iş rejimini saxlamaq məqsədilə tərtib edilmiş tədbirlər planına uyğun olaraq işlər qrafik üzrə davam etdirilir.
Məlumatda yanğın təhlükəsizliyinin normalara uyğun olması da diqqətə çatdırıldı. Bildirildi ki, istehsalat və xidmət binalarında yanğın təhlükəsizliyinin vəziy­yətinə baxış keçirilib, yanğın təhlükəsizliyini təmin etmək üçün müvafiq qaydalara uyğun olaraq tədbirlər planı tətbiq edilib.
Müəssisədə əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik qaydalarına ciddi riayət olunduğunu qeyd edən mənbə onu da bidirdi ki, mövcud texnikanın istismar vəziyyətini müəyyənləşdirmək üçün monitorinqin keçirilməsi də daimi xarakter daşıyır. Bu da istənilən avadanlıqda aşkarlanan qüsurun aradan qaldırılması, zəruri hallarda avadanlıqların yenisi ilə əvəzlənməsi baxımından əhəmiyyətlidir.

KHACHMAZ PP: THE EQUIPMENTS ARE TECHNICALLY SERVICED
“Khachmaz Electric Network” plays the main role in supplying of electric energy of northern region. During the first event, as well as in the present work is the development of its own vole. And condition of the engine-generator and other auxiliary equipment are controlled.
According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC, in accordance with the information station in October of this year, 19,3 million kWh of electricity. During the 10 months of the current year figure was 219.5 million kWh.
Providing information about the source work done here in the last few months that maintenance work three engine generator conducted with operational limit. Lets noted that, with the operational limit of the engine-generator, two motor oil during repair work were replaced with new ones. Modification work was carried out at the same time. Renewing work was carried out in preparation for the season with 110 kV substations equipment were performed. In general, the preparation for the season of the measures contained in the plan has been completed according to the schedule. At present, the power plant operates in accordance with the schedule. By the way, the station was designed to maintain a stable and secure work continues on schedule in accordance with the plan of action.
It was noted in the report that the rules of fire safety. This situation manufacturing and service buildings were considered fire safety, fire safety measures to ensure that the plan has been implemented in accordance with relevant regulations.
The Company was in compliance with the rules on the protection and security noted source also noted that existing monitoring methods to determine the status of a permanent nature. This defect is detected, clean up any equipment, if necessary, to replace them with new equipment is essential.