MÖVSÜMƏ HAZIRLIQ İŞLƏRİ DAVAM EDİR
Istehlakçilara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yaxşılaşdırılması, itkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq davam etdirilir. Bütün Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Mingəçevir” EŞ-də də bu istiqamətdə xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir. “Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən müəssisədə mövsümə hazırlıq işləri davam edir, istehlak edilmiş elektrik enerji haqlarının tam ödənilməsi üçün də tədbirlər görülür. Belə ki, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10, 6 və 0,4 kV-lik hava xətlərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, eyni zamanda yenidənqurma işləri çərçivəsində 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərdə ümumilikdə dayaq və traves dəyişdirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən dövr ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Qeyd edək ki, yenidənqurma və təmir işləri ilə yanaşı xətlərə mane olan yaşıl kütlə təmizlənmiş, TM və KTM-lərdə avadanlıqlar təftiş edilmiş, ərazi quru otlardan təmizlənmişdir.
Əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, burada 10 ay ərzində keçirilmiş reydlər zamanı istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin oktyabr ayında sözügedən EŞ-in xidməti ərazisində ümumilikdə 10,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Hesabat ayında ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 607 min kilovatsaata yaxın artmış, ümumi ödəniş isə 2013-cü ilin eyni dövründəki ödənişdən mütləq 4 faizə yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 456 min kilovatsaata yaxın artaraq 3,6 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 10 faizə yaxın artmışdır. Qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə burada ümumilikdə 116,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 7,2 milyon kilovatsaata, ödəniş isə mütləq 5 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 41,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 4,9 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 12 faizdən çox artmışıdr.

SEASON PREPARATION IS CONTINUED
Much more improving of service quality, decreasing of losses is one of the main orders standing in front of us. Relevant measures in the line of it is continued. Lots of measures were operated and relevant these type measures are continued at “Mingachevir” EN as at all Electric Networks (EN).
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press - release of the Joint Stock Company, preparations are underway for the establishment of the season, the consumption of electric energy taken to the payment of dues. Thus, during the last three months of this year, which belongs to 10, 6 and 0,4 kV were carried out under different conditions, as well as the reconstruction of 10 kV, 6 and 0.4 support and traverse changed. Along with all the above period TP, belonging to different types of repair work carried out. Please note that the reconstruction and repair work, as well as the green mass of the purified lines, TM and CTP equipment has been inspected, cleaned the area of dry grass.
According to information received, observed for 10 months violation consumers of electricity consumed by the cost of the loss of electricity has been restored. Actions carried out in this sum was repaid and related activities are carried out to pay the remaining amount.
The source also said that in October of this year, compared to EN 10,3 million kWh of electricity was used. In the report, the total consumption compared to the same period last year increased by 607 kW, full compensation from payment for the same period of 2013, an increase of 4 percent. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year, growth of 456 kWh more than 3.6 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by 10 percent. It should be noted that during the 10 months of the year, a total of 116.4 million kWh of electricity was used here. As a result, compared to the same period last year to 7.2 million kWh of consumption, payment shall be increased by 5 %. In particular, the consumption of the population was 41.6 million more than in the previous year, the consumption of more than 4.9 million kWh. Payment must be compared with the same period last year and 12 percent increased.