Enerjidən istifadənin ətraf mühitə mənfi təsirini azalda biləcək layihələrin işlənib hazırlanması daha mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Dünyanın bir çox ölkələri bu problemin həlli ilə əlaqədar maraqlı tədbirlər həyata keçirirlər. Respublika elektrik enerjisi sistemində də bu istiqamətdə məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, respublikanın ikinci sənaye şəhəri olan Sumqayıtda da bu işlər uğurla həyata keçirilir. Belə layihələrdən biri - ümumi gücü 525 MVt olan “Sumqayıt” elektrik stansiyasıdır. Elektrik stansiyası iqtisadi cəhətdən inkişaf edən Sumqayıt şəhərinin və Abşeron yarımadasının enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsini təmin etmişdir. Bundan əlavə onun enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı və sabit işləməsinin təmin edilməsində böyük rolu var. Stansiya dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, sözügedən stansiyada cari ilin oktyabr ayında 243,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal etmişdir ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə bu rəqəm 2 milyard 27,8 milyon kilovatsaatdan artıq təşkil etmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik stansiyasında digər texniki iqtisadi göstəricilərdə müsbət nəticələr əldə edilmişdir. Stansiyanın optimal iş rejimini saxlamaq üçün qrafik üzrə avadanlıqlara texniki xidmət göstərilmişdir. Mövsümə hazırlıqla bağlı qrafik üzrə nəzərdə tutulmuş işlər əsasən başa çatdırılmışdır.
Yeri gəlmişkən, digər müəssisələrdə olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsi olan bütün yerlər diqqətdə saxlanılır və onlar təlimata uyğun olaraq yanğına qarşı ləvazimatlarla tamamilə təmin olunmuşdur. O cümlədən, stansiyanın konteyner meydançasının yanğın təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə də əməli işlər həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda stansiyanın istehsalat xüsusiyyəti nəzərə alınmaqla, xüsusi yanğın təhlükəsizlik tədbirləri sahəsində işçilərin biliklərinin artırılması məqsədilə yanğın texniki minimum kursları təsdiq edilmiş cədvəl əsasında keçirilir.
Xatırladaq ki, ümumi gücü 525 MVt olan bu stansiyada iki ədəd qaz, bir ədəd buxar turbini quraşdırılmışdır. Elektrik stansiyası Təmiz İnkişaf Mexanizmi prinsipi ilə istismar olunur və 2010-cu ilin oktyabrın 15-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatı tərəfindən respublika üzrə ilk dəfə olaraq qeydiyyata alınmışdır. Beynəlxalq ekspertlərin rəyinə görə, təkcə bu layihənin icrası nəticəsində karbon qazının atmosferə tullantısı ildə 1,5 milyon ton azalmışdır.

SUMGAIT PP: TECHNICAL ECONOMICAL INDICATORS ARE IN HIGH LEVEL
Which can reduce the negative environmental impact of energy development projects is more important. Many countries are interested in carrying out activities related to the solution of this problem. Republican power system takes all necessary steps in this direction. In particular, the second industrial city of Sumgait, which has been successfully  implemented in this work. One of these projects - the total capacity of 525 MW power   station "Sumgait". The Power plant economically developed city of Sumgait and Absheron peninsula, energy security. In addition to its power transmission and distribution systems play an important role in ensuring a stable job. The power plant operates according to the dispatch schedule.
According to the information given to the Press – release of Azerenergy JSC, and he said that the station 243,4 million kWh in October of the same year, 10 months This figure was more than 2 billion 27,8 million.
The source also said that the work to improve the efficiency of energy transfer and distribution of sustainable, stable operation and maintenance of power plants as a result of targeted measures to improve the technical and economic indicators have been achieved positive results. To maintain optimum maintenance equipment  shown in the graph. Under   the planned work to prepare for the season have been completed according to the schedule.
By the way, as well as other businesses, fire danger in the spotlight has been presented in accordance with the Fire. In particular, in order to ensure the safety of the plant in a container made of fire in the hearth, was not. At the same time, taking into account the nature of the  plant, especially in the field of fire safety measures in order to improve the skills of workers with a minimum fire safety courses based on the approved schedule.
Recall that the gas power plant of 525 MW two that one steam turbine. The Power Plant works on the principle of the clean development mechanism 15 October 2010, the United Nations has been registered for the first time in the country. According to international experts, the result of the project was reduced 1.5 million tons per year of carbon dioxide emissions into the atmosphere.