AZƏRBAYCAN İES: MÖVSÜMƏ HAZIRLIQ BAŞA ÇATIR
Havaların soyuq nəfəsi duyulur. Respublikamızda elektrik enerjisinin ən böyük istehsalçısı olan «Azərbaycan» İES-in kollektivi həmişə olduğu kimi, bu ilki payız-qış mövsümünə də yüksək səviyyədə hazırlıq görüb.
Sözügedən stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Enerji müəssisələrinin 2014-2015-ci illərin payız-qış mövsümünə hazırlığı” haqqında əmrə uyğun “Azərbaycan İES” üzrə də kompleks tədbirlər planı vaxtında və ardıcıllıqla icra edilir.
Belə ki, stansiyanın səkkizinci enerji blokunda əsaslı, dördüncü və yeddinci enerji bloklarında orta, digər enerji bloklarında isə planlı cari təmirlər həyata keçirilib. 330 və 500 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda eleqaz və hava açarlarının təmir olunması da başa çatıb.
Müəssisədən bildirildiyinə görə, enerji bloklarında qazan qurğularının qaz yollarında və regenerativ hava qızdırıcılarında müxtəlif təyinatlı təmir işləri başa çatıb. Bununla yanaşı, çirklənmiş ekran borularının daxili səthinin turşu ilə yuyulub, yüksək və alçaq təzyiqli armaturlar təmir olunaraq yararlı vəziyyətə gətirilib.
Qeyd edək ki, müəssisədə kompleks tədbirlərlə yanaşı, əlavə tədbirlər də həyata keçirilib. Stansiyada istehsalat binaları və iş yerlərinin qızdırılması və işıqlandırılması üzrə əsas işlər başa çatdırılıb.
Ətraf mühitin hərarəti aşağı olduqda texnoloji avadanlıq və qurğuların zədələnməsinin qarşısını almaq məqsədilə əməli tədbirlər də həyata keçirilib. Əsas və köməkçi texnoloji avadanlıqlarda, yanacaq təsərrüfatında, yağ sistemlərində və kabel xətlərində partlayışdan və yanğından mühafizə tədbirləri vaxtında görülüb. İşçi heyəti lazım olan fərdi mühafizə vasitələri ilə, xüsusi paltar və alətlərlə təchiz olunub.
Yeri gəlmişkən, “Azərbaycan” İES-də cari ilin 10 ayı ərzində isə 6 milyard 130,2 milyon kilovatsaata, o cümlədən oktyabr ayında isə 620,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.

AZERBAIJAN TPP: PREPARATION TO THE SEASON IS READY
It is the breath of cold weather. Which is the largest electricity producer in the country, the staff of "Azerbaijan" TPP, as always, this year's autumn-winter season saw a high level of training.
According to the information given by Energy Supply Department of "Azerenergy" JSC to the Press – release of Joint Stock Company, "energy facilities in 2014-2015 in preparation for the autumn-winter season" on the command line with "TPS" in a comprehensive action plan is implemented timely and consistent manner.
Thus, based on the power unit in the eighth, fourth and seventh average power units and other power train repair was made the current plan. 330 and 500 kV gas-insulated and air circuit breaker switch in the open repair has been completed.
Companies, power blocks roads and regenerative air is heated by gas boilers of different types of repair work has been completed. In addition, the inner surface of the pipe screen contaminated acid washed, repair and fit in a state of reinforcement of high and low pressure.
It should be noted that in addition to corporate complex additional measures were implemented. Jobs in the building of the station and the main work was completed on the heating and lighting.
When the ambient temperature to prevent damage to equipment and facilities have been conducted on the effect. Protection system of main and auxiliary process equipment, fuel economy, oil explosion and fire and cable lines were timely measures. Staff with the necessary personal protective equipment, is equipped with special clothing and tools.
By the way, 6 milliard within 10 months of the year, 130.2 million kWh, and in October was 620.6 million kWh of electricity.