YARIMSTANSİYALARIN GÜCÜ ARTIRILMIŞDIR
İstehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması məqsədilə “Sumqayıt Yüksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsi”nin (YGEŞ) balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda cari ilin son üç ayı ərzində bir sıra işlər yerinə yetirilmişdir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən dövrdə “Sumqayıt” YGEŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik “Xəzri” yarımstansiyasında gücü 10 MVA olan 2-ci transformator quraşdırılmışdır. Eyni zamanda “Əliağa Vahid” yarımstansiyasında gücü 10 MVA olan 1 nömrəli transformator 25 MVA-lıqla, “Masazır” ayrımstansiyasında isə 1 nömrəli 25 MVA-lıq transformator gücü 40 MVA olan transformatorla əvəz edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı “Ceyranbatan” yarımstansiyasında yeni 110 kV-lik 2-ci bölmə işə və yeni quraşdırılmış akkumulyator qurğusu isə idarəetmə sxeminə qoşulmuşdur. Qeyd edilənlər yarımstansiyaların gücünün artırılması və təhlükəsizliyinin təmini ilə yanaşı, elektrik enerjisi verilişinin dayanıqlılığını daha da möhkəmləndirib.
Mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən dövrdə 330 kV-lik “Yaşma” yarımstansiyasında 1 və 3 saylı 200 MVA avtotransformatorlar və orada olan digrə avadanlıqlar da təmir edilmiş, boşaldıcılar dəyişdirilmiş və 220 kV-lik “Yaşma” HX-də yeni boşaldıcı quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 110 kV-lik V və VII “Sumqayıt”, II “Siyəzən”, “Giləzi” və V “Yaşma” HX-lərinin avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, 220 kilovoltluq “Sənaye Qovşağı” yarımstansiyasında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, bir neçə HX-nin yağ açarı eleqaz açarla əvəz edilmiş, qəza hadisələrini qeydə alan yeni tipli qurğu işə qoşulmuşdur.
Yeri gəlmişkən, analoji təmir işləri 110 kV-lik “Sumqayıt-2”, “Kimyaçılar” və digər yarımstansiyalarda da həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda bu yarımstansiyaların digər avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, dayanıqlığın daha da artırılması məqsədilə YGEŞ-in xidməti ərazisində yüksək gərginlikli elektrik verilişi xətləri üzrə də müvafiq bərpa işləri icra edilmişdir. Belə ki, 330 kV-lik 1-ci və 8-ci “Abşeron”, “Xaçmaz”, 110 kV-lik I və II “Yaşma”, “Giləzi” və digər HX-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən, naqillər və ildırımötürücü troclar təmir təmir edilmiş, vant troslar dartılmış, torpaqlama konturunun müqaviməti yoxlanılmışdır. Eyni zamanda bu tədbirlər sırasına sınıq izolyatorların dəyişdirilməsi, sıradan çıxmış armaturların yeniləri ilə əvəz edilməsi və boşalmış sıxacların bərkidilməsi və s. də daxildir. Yeri gəlmişkən, icrası reallaşdırılan tədbirlər enerji ötürücülərində dayanıqlığın yüksək səviyyədə təmin edilməsinə geniş imkanlar açır.
Mövcud hava şəraiti ilə əlaqədar müəssisənin xidməti ərazisində yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı mütəmadi tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, yarımstansiyaların ərazisi və EVX-lərin trassası quru otlardan təmizlənir, yağ tutumlu avadanlıqlarda yağın səviyyəsi, girimlərdə təzyiqlərin və transformatorlarda temperaturun norma həddində saxlanması təmin edilir. İstismar müddətinə uyğun olaraq yanğınsöndürmə vasitələri dəyişdirilərək yenisi ilə əvəz edilmişdir.

THE POWER Of S/S ARE INCREASED
Lots of measures were implemented at Sumgait High Voltage Electric Network in order to much more increasing of quality of electric energy support of the consumers, decreasing of technological losses in last three months of the current year.
According to the information given by Energy Supply Department of "Azerenergy" JSC to the Press – release of Joint Stock Company, On the "Sumgait" belonging to the enterprise 110 kV "Hilton" with a capacity of 10 MVA in the second. At the same time, "A.Vahid" power transformers of 10 MVA substation with 25 MVA, which is number one, "Masazir" s/s 40 MVA transformer with 25 MVA, which was replaced by No. 1. In addition to all this, "Jeyranbatan" The new substation 110 kV work in section 2 and the new battery is installed on a device connected to the control circuit. In addition to the above sub-stations to increase the capacity and reliability of power supply has strengthened its commitment.
The source also said that during the 330 kV "Jasper" S 1 and 3 200 MVA auto transformers and equipment contained therein been repaired, modified, and gaps 220 kV "Jasper" TL set a new relaxant. At the same time, V and 110 kV VII "Sumgait" II "Siyazan", "Gilazi" V "Jashma" TL Repairs were made for various purposes.
It should be noted that the 220 kV "Industrial metabolism" Various types of repairs carried out on the substation circuit breaker oil HX replaced several new types of failures recorded in the device connected to the case.
By the way, the same repair 110 kV "Sumgait-2", "chemists" and conducted in other MS. Substations and other equipment, as well as different types of repair work carried out.
Other information provided by the source, said that the territory of the enterprise services in order to improve the stability of high-voltage power lines, which were operated. Thus, the 1st 330 kV and 8 "Absheron", "Khachmaz", 110 kV I and II "Jasper", "Gilazi" TL and other repair work carried out for a variety of purposes, including: wire and repair lightning renovated, cables stretched cables, grounding resistance was tested circuit. At the same time one of these events is to replace the broken insulators, replacement of damaged and loose fittings, etc. consolidation. are also included. By the way, the implementation of measures to ensure a high level of energy transmitters provides opportunities for sustainable development.
The current weather conditions of service on a regular basis with regard to fire precautions are taken. In particular, the area and TL track of dry grass, grease, oil level intensive equipment, pressure and temperature maintained within normal limits. In accordance with the fire and life have been replaced.