İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik veriliş xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında Xızı elektrik şəbəkəsinin (EŞ)  xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 14 istehlakçının sayğacın uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 30,6 min  kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 1,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 95 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, 2014-cü ilin 9 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində 155 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 1 milyon 304,1 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 78,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 77 faizindən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“EŞ-in xidməti ərazilərində vaxtında həyata keçirilmiş hazırlıq işləri hazırkı iqlim şəraitində elektrik enerjisinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı ötürülməsi üçün geniş imkan yaradıb” – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10, 6 və 0,4 KV-lik xətlərin müəyyən hissəsi yenilənmiş və təmir olunmuş, dayaqlar dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmuş və bir neçə transformatorda təmir edilərək istehlakçıların ixtiyarına verilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, yenidənqurma və təmir işləri növbəti aylarda da davam etdiriləcəkdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin sentyabr ayında Xızı EŞ-in xidmət ərazisində 4,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 938 min kilovatsaata yaxın azalmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 255 min kilovatsaatdan çox artaraq 598 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 3 faizdan çox artmışdır. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak 54,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 5,1 milyon kilovatsaat azdır. Ö cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak  ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 922 min kilovatsaatdan çox artaraq 6,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır.

INTERFERES TO METER SCHEME ARE PREVENTED
Capital and maintenance repair work are implemented in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy and preventing of any problem. This, in turn, plays an important role in preventing noise electric circuits.
According to the information given to the Press – release of "Azerenergy" JSC in September this year, the network Khizi electric network (EN) during raids violations were found in 14 of the consumer meter. Detected violations of the rules were to act and the loss of 30.6 kWh of electricity was restored to 1,8 manat use value. In the report, 95 percent of this sum was repaid.
It should be noted that during the first 9 months of 2014, the company's service territory during the raids were 155 violations 1million 304 100 manat use value of 78.3 kWh of electricity was restored. Actions carried out in 77 per cent of this sum was repaid, and related activities carried out in accordance with the payment of the remaining amount.
"EN preparatory work was carried out in a timely manner under the current climate conditions for the transmission of electric energy in a wide range of high quality and sustainable opportunity" - in the last three months of the year, as well as summary information on repair work is carried out.
According to the source, the company owned 10 kV, 6 and 0.4 are updated frequently and repair, replace bearings. At the same time, belonging to different types of repair work carried out on the TP and the author of several transformers were repaired.
According to a source, it should be noted that the reconstruction and repair work will continue over the next few months.
The source also said that, given the current speed of service in September, was used by 4.5 million kWh of electricity. Compared with the same period in 2013 and decreased consumption 938 kW. In particular, the constant people consumer group, compared with the same period last year, an increase of 598 000 kWh to 255 kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by more than 3 percent. It should be noted that for the first 9 months of this year, 54.6 million kWh consumption, the consumption of the previous year, up to 5.1 million kWh. In particular, the consumption of the population, compared to the same period the previous year, an increase of 922 kW to 6,7 million kWh. Payment shall be increased by 3 percent.