Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir. Nəzarət qruplarının və şəbəkə əməkdaşları tərəfindən keçirilən reydlər zamanı sayğac sxemlərinə müdaxilə haları aşkarlandıqda həmin istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, Gədəbəy elektrik şəbəkəsinin (EŞ) xidməti ərazisində cari ilin sentyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı iki istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək və müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 57,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin  3,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 97 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə sözügedən müəssisə üzrə 130-a yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 816,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 48,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 93 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, mənbə onu da bildirdi ki, bərpa edilmiş istehlak dəyərinin ödənişinin tam təmin edilməsi üçün həmin istehlakçılara xəbərdarlıq edilmiş, bəziləri barəsində hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət edilmişdir.

Lots of measures were operated in the line of preventing of illegal use of electric energy and these type of measures are continued in the line of it. During the raids carried out in the control group and network intrusion scheme meters showed that consumers are more drastic measures.
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, according to leaked electrical network (EN) during a raid in September of the current year and the two electricity consumers were discovered and were made accordingly. As a result, 57,8 000 kWh electric power was restored to 3,5 manat use value. In the report, 97 percent of this sum was repaid.
It should be noted that for the first 9 months of this year, the company was established in violation of 130 and 816.3 kWh of electricity was restored to 48.9 manat use value. From the complex measures 93 percent of this sum was repaid, and related activities are carried out in accordance with the payment of the remaining amount.
By the way, the source also said that in order to ensure full reimbursement to the consumer, to warn consumers about the value of some of the law enforcement agencies were consulted.