Ölkənin enerji təhlükəsizliyi üçün yaradılmış təminatlar əsasında generasiya güclərinin daha da artırılması, müasir və mütərəqqi texnologiyalar əsasında inkişaf edən iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisi təminatının möhkəmləndirilməsi istiqamətində müstəqilliyimiz dövründə istifadəyə verimiş alternativ enerji mənbələrindən biri də gücü 25 MVt olan “Füzuli Su Elektrik Stansiyası”dır. “Füzuli” SES pik güclərinin artırılması istiqamətində atılan addımlardan biri olmaqla yanaşı, bu bölgənin enerji təhlükəsizliyinin daha da möhkəmləndirilməsində, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin sabit işləməsinin təmin edilməsində rolu böyükdür. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da mövsümi tədbirlər vaxtlı-vaxtında icra edilir. Bu da öz növbəsində istehsal prosesinin dayanıqlığını daha da artırır və nəticədə texniki–iqtisadi göstəricilərin daha da yaxşılaşmasına kömək edir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin 9 ayı ərzində 24,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, ötən ildə olduğu kimi, cari ilin 9 ayında da stansiyada elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində 110 kV-lik yarımstansiyada bir sira modernləşmə və təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 6 kV-lik I bölmənin gərginlik transformatoru yenisi ilə əvəz edilmişdir. Kompressor bolməsində sazlama işləri aparılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, burada mövsümə hazırlıqla əlaqədar olaraq yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilmişdir. Bununla əlaqədar olaraq stansiyadaxili yanğınsöndürmə su xətləri və nasosxana, həmçinin avtomatik yanğınsöndürmə sistemləri saz vəziyyətə gətirilmiş, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Ümumiyyətlə, müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar aradan qaldırılır.
Xatırladaq ki, “Füzuli SES” regionların inkişafı proqramı çərçivəsində inşa edilmiş yeni hidrogenerasiya qurğusudur. Qurğu üçün Baş Mil kanalı üzərində 40 min ton tutumu olan su anbarı yaradılıb. Anbara toplanan su dörd hidroturbin vasitəsilə generatora ötürülür. Hər bir hidroturbin avtomatlaşdırılmış qapılarla açılıb-bağlanır. Stansiyanın işləməsi üçün nəzərdə tutulan su müəyyən həcmdən artıq olduqda digər xətt vasitəsilə Baş Mil kanalına yönəldirilir.

On the basis of the guarantees for the country's energy security by increasing the generation capacity, which is based on modern and advanced technologies to strengthen the independence of the use of the power supply to the power of 25 MW, which was an alternative energy source "Fuzuli Hydro Power Plant". Besides the fact that one of the steps taken to increase the peak power, strengthen energy security, energy transmission and distribution systems in the region play an important role in ensuring the smooth operation. As with other objects, seasonal events are executed in a timely manner. This in turn increases the stability of the production process, and ultimately help to improve the technical and economic parameters.
According to the information given by Electric Energy Production , the station within 9 months of the year was 24.9 million kWh of electricity. Note that, as in previous years, this year and 9 months of power and other technical indicators have been achieved.
Incidentally, the station is operating in accordance with the dispatch schedule. Production capacity of 110 kV "Harami" is transmitted through the national power grid.
The source also said that during the last three months of this year, the number of 110 kV substation modernization and repair work is carried out. At the same time, the first block 6 kV voltage transformer has been replaced by a new one. Compressor section of works carried out.
It should be noted that the preparation for the season due to enhanced security measures against fire. In this regard, conduits and pumps power plant firefighters, as well as automatic connection extinguishing systems are in good condition, taking into account the initial fire, defects are detected and eliminated. In general, the fire hazard on a regular basis, and found objects, eliminating the tiny defects.
"Fuzuli HPP" in the framework of regional development in the new hydro generation device. The compositions of the reservoir channel Mil capacity of 40 tons, was created. Four hydraulic turbine generator is transmitted via the water collected in the tank. Each turbine power plant, automatic gates are opened and closed. When exceeding a certain limit for the station and the channel water are directed to a different line of the shaft.