“BEYLƏQAN EŞ”DƏ YENİDƏNQURMA VƏ TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
Digər paylayıcı elektrik şəbəkələrində olduğu kimi, “Beyləqan” EŞ-də də istehlakçılara xidmətin  səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin azaldılması, sərf olunmuş enerjinin dəyərinin vaxtında ödənilməsi  üçün kollektiv, öhdələrinə düşən işi layiqincə yerinə yetirmək üçün bütün qüvvələrini səfərbər etmişdir. Hazırda burada mövsümə hazırlıqla bağlı təmir işləri tədbirlər planına uyğun davam etdirilir.
Sözügedən müəssisədə ötürücü və paylayıcı şəbəkənin istismar səviyyəsinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı görülən işlər barədə “Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, rayonda enerji təchizatının dayanıqlığını təmin etmək üçün istismarçılar böyük səy göstərirlər. Elektrik verilişi xətlərinin (EVX) və transformator və ya komplekt transformator məntəqələrinin (TM və ya KTM) yenidənqurulması, cari və əsaslı təmiri əvvəlcədən tərtib edilmiş cədvəl əsasında aparılır.
Qeyd edək ki, mövsümə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində cari ilin son üç ayı ərzində 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərdə müxtəlir təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir ki, bu da tələbatçıların daha kefiyyətli elektrik enerúisi ilə təmin olunmasına imkan yaradır. Digər görülmüş işlər barəsində də məlumat verən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 70-dən artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 166 min  kilovatsaatdan çox itirilmiş elektrik enerjisinin 10 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylrın aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin  ödənişi təmin edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, sözügedən müəssisə üzrə cari ilin 9 ayı ərzində isə 710-dan artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 1 milyon 522,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı (91,4 min manat) ötən ilin aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin  ödənişi təmin edilmişdir.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində müsbət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə cari ilin sentyabr ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki  istehlak ilə müqayisədə 1,5 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 8,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 16 faizdən çox artmışdır.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 2,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 263 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 20 faizə yaxın artmışdır. Yeri gəlmişkən, cari ilin 9 ayı ərzində isə müəssisə üzrə ümumilikdə 95,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 9,9 milyon kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə isə mütləq artım 12 faizdən çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 47 min kilovatsaata yaxın azalaraq 28,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 8 faizə yaxındır.

BEYLAGAN EN: RECONSTRUCTION AND REPAIR MEASUES ARE IMPLEMENTED
Distribution of electricity, as well as other networks, announced  EN further improve customer service, reduce technical losses, the energy expended to cover the cost of staff, is committed to do the job properly mobilized. Currently, reconstruction work in preparation for the season continues with the action plan.
According to the information given to the Press – release of  “Azerenergy” JSC, In order to ensure the sustainability of energy supply is a great effort by the operator. Electric transmission line (TL) and transformers and transformer substations (TM or KTM) reconstruction, repairs and improvements are made on the basis of pre-compiled table.
It should be noted that the types of TL in the last three months of this year in preparation for the season to 10, 6 and 0.4 kV different repair work that was done, it creates an opportunity to provide consumers with better power. Further information on the work done source also said that during the raids in September this year, more than 70 violations of consumers. Detected violations of the rules were to act and the loss of 166 kWh of electricity was restored in 10 manat use value. This amount is a result of the activities carried out in the past debtor's debt was repaid. It should be noted that for the first 9 months of this year, were discovered more than 710 violations, and 5228, 1million kWh of electricity was restored. As a result of activities carried out in addition to this amount (91 400 dollars) last year, the debt of the debtor has been repaid.
According to the report, the result of the positive trend observed with other technical and economic indicators. So, in September of this year, compared with a total consumption of 1.5 million kilowatt-hours consumed in the same period last year, an increase of nearly 8,4 million kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by more than 16 percent. In particular, the constant private consumer group, 2.9 million kWh of electricity consumed, in 2013 it is more than the consumption of 263 kW. In the reporting period, compared with the same period last year, while wages increased by 20 percent. Incidentally, the total of 9 months of this year, has been used 95,100,000 kWh of electricity. As a result, compared with the same period of 2013, consumption increased by 9.9 million kWh, which is 12 percent of the absolute. In particular, the consumption of the population, compared to the same period last year, a decrease of 28,5 million kWh to 47 kWh. Absolute increase was 8 %.